Vefat Eden Memurun Emekli İkramiyesi

Aktif bir şekilde görevine devam eden bir memurun vefat etmesi halinde ikramiyenin kime ödeneceğine dair AYM'den karar çıktı. Kime Ödenir?

MEMURLAR 04.12.2018, 22:34
Vefat Eden Memurun Emekli İkramiyesi

Dul ve Yetim Aylığı Şartları
Bir memurun arkasında dul ve yetim bırakması halinde bu kişilere maaş bağlanmaktadır. Ancak bunun için dul veya yetim olanların memur olarak çalışmıyor olması, evli olmaması, eğitim seviyesine göre belirlenen bir yaş seviyesini de aşmaması gerekir. Bu şartları sağlamayanlar dul ve yetim aylığı almaya hak kazanamayacaktır.

Memur sağlığında çalışırken emeklilik talebinde bulunmadan vefat ederse bu durumda emekli ikramiyesi dul ve yetimlere ödenecektir. Ancak emeklilik talebinde bulunmuş ise bu durumda kanuni mirasçılarına ödenecektir. AYM'ye bu düzenlemenin iptali için yapılan başvuru sonucunda AYM talebi reddetti. Dolayısıyla mevcut düzenleme aynı şekliyle devam edecek.

Bu düzenlemenin gerekçesinde ise hakkın mülkiyetliğine dikkat çekilmiştir. Memur emeklilik talebinde bulunmadığı için henüz emekli olmamış ve bu sebeple de emekli ikramiyesi tahakkuk etmemiştir. Ancak emeklilik talebinde bulunarak vefat ederse ikramiye tahakkuk edecek ve böylelikle kanuni mirasçıları hak kazanacaktır. Ancak dul ve yetimin bulunmaması durumunda emekli maaşı kanuni mirasçılara intikal ettirilecektir. Dolayısıyla kanuni mirasçıların hakları tamamen bitmemektedir.

Bu uygulamadan haberi olmayan pek çok kişi ikramiye almak için talepte dahi bulunmamaktadır. Bu ise memurun yıllarca çalışıp biriktirdiği kazanımların devlete hibe edilmesi anlamına gelmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (2)
Asuman 2 yıl önce
Emekli dilekçesini vermeden vefat eden kişinin ikramiyesi ve maaşı mirasçılarına kalır mi? Orn.Bekar erkeğin annesi ve 2 kızkardeşi var ise onlar vefat sonrası ne yapmalı
neşe demirçalı 2 yıl önce
öğertmenim:1 - 2 aylık evli iken ölüm olduğu zaman .eşe emekli ikramiyesi ve aylığı bağlanırmı