Uzman Olan Hemşire ve Ebelere Fazla Maaş

Kamuda hemşire ya da ebe olarak çalışan kişiler kendi mesleklerinde yüksek lisans yapmışlarsa, maaşları ne kadar fark edecektir?

MEMURLAR 01.03.2019, 22:15
Uzman Olan Hemşire ve Ebelere Fazla Maaş

Özlük Haklarındaki Farklılıklar
Kendi mesleğinde yüksek lisans yapmış olan hemşireler uzman hemşire, ebeler ise uzman ebe oluyorlar. Ancak uzman hemşire ya da uzman ebe kadrosu olmadığından hemşire-ebe kadrolarında bu unvanlarla hizmet vermeye devam ediyorlar. Ayrıca uzman olanlara bir kademe ilerlemesi veriliyor ve özel hizmet tazminatında da 5 puan artış yapılıyor.

Bu haklara sahip olmak isteyen memur, yüksek lisans diplomasını Sağlık Bakanlığı’na onaylatmalıdır. Bir kademe ilerlemesinin kazanılması için herhangi bir alanda yüksek lisans yapmak yeterlidir. Diğer özlük haklarında ise değişiklik olmayacaktır. Ek göstergeler, yan ödeme oranları ve ek ödeme oranları değişmeyeceği için emekliliği de etkilemeyecektir. 

Maaş Farkı
Kendi mesleğinde yüksek lisans yapmış olan hemşire ve ebelerin aylık net maaşları, uzman olmayanlara göre bir tık fazladır. Bu farklılık özel hizmet tazminatı farklılığından kaynaklanır. 15 Ekim 2018 öncesinde memuriyete girenlerde 62 TL, 14 Ekim 2018 sonrasında memuriyete girenlerde ise 54 TL fazla maaş alınacaktır. 

Alınacak olan bir kademe ilerlemesi de maaşlarda farklılık yaratacaktır. Ancak bu farklılık hesaplanmaya değmeyecek kadar çoktur. Yani uzman hemşire ya da uzman ebe olmak aylık maaşta 50-60 TL gibi cüzi bir fark olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)