Üniversite Personellerinin İhraçlarına Yeni Düzenleme

YÖK üniversitelere gönderdiği resmi yazıda OHAL dönemi sonrası akademik personellerin ihraçlarının nasıl gerçekleştirileceğinin usullerini açıkladı.

MEMURLAR 05.08.2018, 21:56
Üniversite Personellerinin İhraçlarına Yeni Düzenleme

Savunma Alınacak

15 Temmuz darbe girişimi sonrası kamuda alınan acil tedbir önlemleri kapsamında pek çok akademisyenin savunması dahi alınmadan işi ile ilişiği kesilmiş idi. Ancak OHAL sonrası dönemde bu uygulamaya son verileceğinin ilk işareti YÖK’ten geldi. YÖK üniversitelere gönderdiği resmi yazıda bundan sonra yapılacak ihraçlarda üniversitede kurulan bir komisyon marifetiyle gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti. Bu komisyonun karar alırken somut bilgi ve belgelere dayanması gerektiği özellikle belirtilirken bunun yanı sıra personellere 7 günden az olmamak kaydıyla savunma hakkı verilmesi gerektiğini de ifade etti.

Ayrıca personel hakkında soruşturmayı yürüten komisyon üyelerinin akademik personel ile daha önceden husumetli olmaması gerektiği de özellikle belirtildi. Unvan olarak ise personel ile aynı unvanda ya da daha yüksek bir unvanda olmaları gereklidir. Bu şartların sağlanmaması durumunda ihraç olan personeller idari yargıda haklarını arayabilecek ve görevlerine yeniden dönebileceklerdir.

Yeni düzenlemelere göre kamudaki görevinden ihraç edilecek kimselerin yeniden eski görevlerine dönmeleri için ise OHAL Komisyonu’na başvurmaları gereklidir. Bu aşamadan sonra takip edecekleri süreçler KHK ile ihraç edilen personeller ile aynı olacaktır. Ayrıca hali hazırdaki düzenlemeye göre akademik personellerin eski üniversitelerine dönmelerinin de mümkün olmadığını yinelemek gerekir. Bu durumda tercih hakkı verilerek farklı üniversitelere gönderilmeleri söz konusu olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)