Üniversite İdari Personelleri Tayin Hakkı İçin Kampanya Başlattı

Türk Eğitim-Sen üniversitelerde idari personel olarak çalışmakta olan personellerin üniversiteler arası nakil işlemlerini yapabilmesi için kampanya başlattı.

MEMURLAR 20.09.2019, 20:35
Üniversite İdari Personelleri Tayin Hakkı İçin Kampanya Başlattı

Becayiş Hakkı Dahi Yok
Üniversite personellerinin başka bir üniversiteye tayin isteme hakları bulunmuyor. Hemen hemen tüm devlet memurlarında olan bu hakkın üniversite personellerinde olmaması eleştirilen konular arasında yer almaktadır. Öyle ki becayiş hakkı dahi verilmemektedir. Sağlık sorunu olan ya da eşi ile aynı şehirde yaşayamayan çok sayıda personel bulunmaktadır. 

Üniversite personelleri kendilerini talep eden bir kurum buldukları takdirde tayin talebinde bulunabilir. Ancak bu durumda dahi kendi çalıştığı kurumun muvafakat yani izin vermesi gereklidir. Fakat bu durumda da kurumların ayak diredikleri sıkça görülmektedir. İşte bu nedenle üniversite personellerin kurum değiştirmeleri adeta imkansıza yakın derecede zordur. 

Türk Eğitim-Sen sendikası ise üniversite personellerinin seslerini duyurmak için bir kampanya başlattı. Memurlar tarafından imzalanarak YÖK’e gönderilecek olan bu kampanya ile seslerini üst düzey yetkililere duyurmak isteyen memurlar mağduriyetlerinin biran evvel sonlandırılmasını talep etmektedirler. En azından karşılıklı becayiş imkanı verilmelidir ki ancak bu sayede personeller istedikleri yerde çalışabilsin. 

İdari personellerin tayin hakkı bulunmamasında önemli etkenlerden birisi de elbette ki üniversitelerin özerk yapısıdır. Bu nedenle kolay kolay yer değişikliği yapmak mümkün olmamaktadır. Kamuda bu tür bir problem yaşayan diğer grup da sözleşmeli personellerdir. Ancak bu personeller dai sözleşme süresi bittikten sonra tayin hakkına kavuşmaktadır. Ancak üniversite personellerinde böylesi bir süre sınırlaması da bulunmuyor. Dolayısıyla bir ömür boyunca aynı şehirde çalışmak durumunda kalmaktadırlar. Sağlık, eş durumu gibi nedenlerden ötürü de yer değişikliği yapmak çok zor gerçekleşebilmektedir.

Uzunca bir süredir talep edilen bu tayin hakkı ile ilgili bir gelişme olması için dört gözle bekleniyor. İdari personeller bu hakkın verilmesi durumunda büyük bir sevinç yaşayacak. Bu yıl memurlar açısından toplu sözleşmede çok kazanım elde edilememesi de idari personellerin umutlarını kırsa da çabaları devam ediyor. YÖK kanadında bu konu ile ilgili bir gelişme olması durumunda sitemizden ayrıntıları takip edebilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)