Üçüncü Derece Yakını Vefat Eden Memura Mazeret İzni Verilmelidir

657 sayılı DMK'da yapılacak olan değişiklik ile teyze, amca gibi üçüncü derece yakınların vefatı hâlinde de mazeret izni verilmelidir.

MEMURLAR 04.04.2019, 22:20
Üçüncü Derece Yakını Vefat Eden Memura Mazeret İzni Verilmelidir

Mazeret İzni Kimler İçin Verilir?

2011 yılında DMK'da değişiklik yapılarak mazeret izinleri yeniden düzenlenmiştir ve sürelerde artırıma gidilmiştir. Değişiklikten sonra doğum halinde 7 gün olan babalık izni 10 güne ve düğün izni 5 günden 7 güne çıkarılmıştır. Oldukça iyileştirici bir düzenleme yapılmış olsa da mazeret izinleri tatmin etmemiştir. Aile bağları güçlü olan bir toplum olduğumuz için mazeret izninin kapsamı daha geniş olmalıdır. Birinci derece yakınlar olan eş, çocuk ve anne baba ile ikinci derece yakın olan kardeşlerin vefatı hâlinde mazeret izni verilmektedir. 

Teyze, Amca Gibi Akrabalar İçin De İzin Verilmeli

Geleneklerimize göre teyze, hala, dayı, amca da oldukça yakındır. Bu kişiler her ne kadar üçüncü derece akraba olsa da teyze anne yarısı, amca bana yarısıdır. Bu nedenle cüzi de olsa mazeret izni verilmesi gerekir. En azından cenaze törenlerine katılmayı sağlamak için, yol dahil iki günlük bir izin öngörülebilir. Aksi takdirde memur amirinden izin almak durumunda kalmaktadır. Yani memurun akrabasının cenazesine katılarak son görevini yerine getirmesi amirin takdirine bağlıdır. Böyle bir hassas vazife için izin alamayan memur ise dolambaçlı yollara girmektedir. Mazeret izni verilirse bu sorun da ortadan kalkacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)