Ücretli Öğretmenler Maddesi Meclis’ten Geçti

Ücretli öğretmen olarak çalışanların sözleşmeli olarak atanabilmeleri için yapılan kanun düzenlemesi Meclis’te kabul edildi.

Ücretli Öğretmenler Maddesi Meclis’ten Geçti

Muhalefet Önerileri Reddedildi
Torba yasada yer alan bu düzenlemeler ile birlikte 5 bin sözleşmeli öğretmen alımı da resmileşmiş oldu. Bu kapsamda şartları taşıyan ücretli öğretmenler başvurmaları halinde sözleşmeli olabilecekler.
5 bin sözleşmeli öğretmen alımı şartları ise kanun maddesinde teker teker sıralandı. Bu kapsamda adayların 2017-2018 yılında ücretli öğretmen olarak çalışmaları, ücretli öğretmen olarak toplam 540 gün prim yatırmış olmaları, herhangi bir emeklilik ya da malul maaşı almamaları, KPSS’den gerekli taban puanı almaları ve kamu haklarından yasaklı olmamaları gereklidir. 

Bu şartları taşıyan adaylardan en fazla 5 bin personel alımı gerçekleştirilecek. Yeteri kadar sayı çıkmaması durumunda daha az personel alınması da söz konusu olabilir. Ücretli öğretmenler gerekli şartları sağlarlar ise bu durumda sözleşmeli öğretmen olmak için büyük bir fırsat yakalayacaklardır. 

Yukarıda sayılan 540 gün prim yatırma şartına MHP’den yeni bir teklif geldi. Bu teklifte prim günü sayısının 450 güne düşürülmesi talep edildi. Ancak bu talep AK Parti tarafından reddedildi. 
MHP’nin yanı sıra CHP de bu maddenin geri çekilmesi için teklif sundu ancak kabul görmedi. Bu kapsamda düzenleme bu şekilde Meclis’te kabul edildi. Yürürlüğe girmesi için ise Cumhurbaşkanı’nın imzalaması ve ardından da Resmi Gazete’de yayınlanması gerekir.

YORUM EKLE