Türkiye Taşkömürü İşçileri İdari İzne Çıkarıldı

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığına bağlı olan Türkiye Taşkömürü İşletmelerinde çalışan işçiler idari izne çıkarıldı.

MEMURLAR 30.03.2020, 21:16
Türkiye Taşkömürü İşçileri İdari İzne Çıkarıldı

İzinli Sayılacaklar

Korona virüs salgınının yayılmaya devam etmesinden ötürü Türkiye Taşkömürü İşletmeleri üretime ara verme kararı aldı. Burada çalışan işçilerin büyük kısmı idari izne çıkarıldı. İş güvenliği amacıyla işletmelerde işçi sayısının düşürülmesi uygulamasına başlanmıştı. Bu kural TTK’da da uygulanmaya başlandı. 

Sadece zorunlu hallerde çalışmak üzere belirli sayıda işçi çalıştırılacaktır. Belirlenen isimler 15 gün boyunca çalışacaktır. Sonrasında bu işçiler izinli sayılacak ve diğer işçilerden yen kişiler belirlenecektir. Çalışmayan işçiler ise idari izinli sayılacaktır. Çalışacak olan işçiler birim amirliklerince belirlenecek ve bilgilendirileceklerdir. 

Söz konusu uygulama 30 Mart tarihi itibariyle gece vardiyasında başlayacaktır. İşçiler 3 vardiya halinde çalışacaklardır. Maden işletmelerinde devamlılığın sağlanması için gerekli olan sayıda işçi çalışacaktır. 

İzinli İşçiler Maaşını Alacak

TTK bünyesinde çalışan madenciler devlet memurudur ve idari izinli sayılmaktadırlar. İdari izinli sayılan personeller iş başı yapmayacak ancak maaşlarını almaya devam edeceklerdir. 

Korona virüs vakalarının hızlı bir şekilde artmaya devam ettiği şu günlerde mümkün mertebe çalışmaya ara vermelidirler.  Bu dönemde işçilerin maaşını ödeyebilecekleri formüller üzerinde çalışarak işçileri mağdur etmeyeceklerdir. Mümkün değilse de her işyeri işçi sayısını azaltmalıdır. Böylece işçiler arasında gereken sosyal mesafe korunacaktır. İşçiler mümkün olduğunca aralıklı çalışmalı ve mesafeyi korumalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)