Türkiye ile Moldova Arasında Kimlikle Seyahat Mümkün Olacak

Moldova ile ikili ilişkilerin geliştirilmesi için iki ülke arasında kimlikle seyahat uygulaması süreci tamamlandı.

Türkiye ile Moldova Arasında Kimlikle Seyahat Mümkün Olacak

Müjdeli Haber Geldi

Moldova'nın Bağımsızlık Günü nedeniyle Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde Ankara Büyükelçisi Igor Bolboceanu’nun ev sahipliğinde bir resepsiyon düzenlendi. Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay da katılımcılar arasında yer alıyordu. Resepsiyona pek çok diplomatik temsilci de katılım sağladı.

Oktay konuşmasında Moldova'nın bağımsızlığının 27. yıl dönümünü kutladı. İkili ilişkilerin genişlediğini aktaran Oktay, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) tarafından Moldova'da milyon dolarlık projelerin hayata geçirildiğini aktardı. Moldova Cumhurbaşkanlığı binasının tadilatının da TİKA tarafından yapıldığını söyledi.  

İki ülke arasında 2016'da yapılan Serbest Ticaret Anlaşması'nın sonuçlarının alınmaya başlandığını da vurguladı. 2016'da 410 milyon dolar olan ticaret hacminin 2017'de 466 milyon dolar olduğunu söyledi.

İlişkilerin eğitim ve turizm alanında da devam ettiğini aktaran Oktay, Moldovalı turistlerin ülkemiz tercih ettiğini belirtti. İki ülke arasında kimlikle seyahat müjdesi de verdi. 

Moldova ile Vizesiz Seyahat

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Moldova ve Türkiye arasında vizesiz seyahat edilebileceğinin müjdesini verdi. Kimlikle seyahat için yasal sürecin tamamlandığını söyledi. Böylece iki ülke ilişkileri ve turizmi daha da geliştireceğini belirtti.

Moldova ile ikili ilişkilerin olumlu yürümesinde Moldova'daki Gökoğuz soydaşlarının katkısı olduğunu söyleyen Oktay, iki ülke arasında bir dostluk köprüsü kurulduğunu aktardı.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE