Tüm Uzman ve Müfettişler Cumhurbaşkanlığındaki Başkanlıklara Atanabilecek

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile merkez teşkilatlarında görev yapan tüm kariyer meslek grupları Cumhurbaşkanlığındaki başkanlıklara atanabilecek.

MEMURLAR 13.07.2018, 23:26
Tüm Uzman ve Müfettişler Cumhurbaşkanlığındaki Başkanlıklara Atanabilecek

Hangi Başkanlıklara Atanılabilecek?

1 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak kurulan 8 başkanlığa atama yapılabilecek. Yeni kurulan Devlet Arşivleri Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı Genelkurmay Başkanlığı, İletişim Başkanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na müfettiş ve uzmanlar atanabilecek.

703 sayılı KHK geçici madde 1 ile hüküm altına alınan düzenleme merkez teşkilatında görev alan müfettiş ve uzmanlara başkanlıklara atanma imkânı sunuyor. Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak kurulan başkanlıkların uygun görmesi halinde atama yapılabilecek.

Kimler Atanabilir?

KHK’nın geçici maddesinde atıf yapılan 657 sayılı DMK m.36 A-11 bendinde kimlerin bu kadrolara atanacağı düzenlenmiştir. İlgili hükme göre bu kadrolara atanabilecek olan kişiler müfettiş, uzman, kontrolör, denetçi unvanlarına sahip olan kişilerdir. Bu kişiler Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak kurulan başkanlıklara uzman ve uzman yardımcısı olarak atanabilirler.

Atama şartları olarak bu kişilerin merkez teşkilatında çalışıyor olması, Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak kurulan başkanlıklarca atamalarının uygun görülmesi gereklidir. Ayrıntılar ise henüz belli değildir. Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak kurulan bu 8 teşkilatın kararnameleri henüz belli değildir. Atanma talebinde bulunacak olan kişilerin kararnamelerin çıkmasını beklemeleri gerekir. Bu kişiler cumhurbaşkanlığındaki her başkanlığa değil, sadece Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kurulan başkanlıklara atanabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)