TSK’nın Alım Yapacağı Personel Sayıları Açıklandı

2018 yılı TSK ve MSB alımları için belirlenen toplam sayı 43 bin olarak açıklanmıştı. Ancak hangi branştan ne kadar personel alınacağı belirtilmemişti.

MEMURLAR 05.01.2018, 20:51
TSK’nın Alım Yapacağı Personel Sayıları Açıklandı

Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri alımlarına başvurmak isteyen adaylar ise merakla beklemeye devam ediyorlardı ve nihayet bu rakamlar açıklandı. 

İşte O Sayılar

2018 yılı içerisinde alınacak 43 bin askeri personelin 20.595’i sözleşmeli er olacak. Böylelikle toplam alımın yarısının sözleşmeli er kadrosu ile doldurulacağını ifade edebiliriz. Geri kalan kısımda ise 13.213 kişi uzman erbaş olarak TSK bünyesine dahil olacak. Alınacak toplam astsubay sayısı 5.375 olarak belirtilirken subay alımı 3.755 kişi ile sınırlı olacak. 

Milli Savunma Üniversitesi Personel Alımı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin üniversite düzeyinde olan harp akademisinin kapatılması ile birlikte yerine Milli Savunma Üniversitesi kuruldu. Bu üniversitedeki eğitim süresi harp akademisine nazaran çok daha kısa olduğu için subay olmak isteyen aday sayısında 4 kat artış gerçekleşti.

15 Temmuz darbe girişinin ardından rütbeli askerler içerisinde ciddi tasfiyeler yapılması ciddi manada açık oluşturduğu için çok sayıda subay yetiştirilip kısa süre içerisinde asker içerisinde görevlerine başlayacaklar. 

Ayrıca 15 Temmuz darbe girişiminden şehit olanların çocuklarının da askerlik yapmayacağını belirtelim. Bu kapsamda bu imkandan faydalanmak isteyenler birlik komutanlarına başvuruda bulunacak ve askere gitmeyecekler. Ancak kişi isterse yine de askerliğini yapabilecek. Bu tamamen kişinin inisiyatifine bırakılmış durumdadır.

Yorumlar (0)