TSK'nın Acil Subay Alımı İçin Başvuranlar 100 Bini Geçti

TSK acil subay ve astsubay ihtiyacını karşılamak için 9 Ocak’ta başvuruları almaya başlamıştı. Şu ana kadar başvuran kişi sayısı 100 bini aştı. Başvuruların son günü ise 15 Ocak Pazartesi günü.

MEMURLAR 13.01.2018, 18:12
TSK'nın Acil Subay Alımı İçin Başvuranlar 100 Bini Geçti

24 Bin Kadın Başvurdu

Türk Silahlı Kuvvetlerinde yapılan tasfiyeler nedeniyle oluşan açığı kapatmak için TSK acil alıma çıkmıştı. Milli Savunma Üniversitesi tarafından yapılan ilan ile başvuru şartları ve kontenjanlar belirlenmişti.

MSÜ tarafından açılan bu sınava rekor sayıda başvuru geldi. 

Subaylık sınavına girmek için yüz binden fazla başvuru gelirken, bu başvuruların 24 bininin kadın olması ise dikkat çekti. 15 Ocak’ta sona erecek başvurulara şu ana kadar 107 bin başvuru yapıldı. 

Sınav Nasıl Olacak?

İlk defa bu sene yapılacak olan MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı ise 18 Mart tarihinde tüm illerde yapılacak. Sınav basit bir temel yeterlilik sınavı olacak. Türkçe, Matematik, Fen ve Sosyal Bilimler derslerinden temel bilgiler ölçülecek. Sınavda 120 soru bulunacak. İlk aşama olan yazılı sınavda başarılı olan adaylar, diğer aşamalara katılabilecek. 

Sınavdan sonraki aşamada adaylar fiziki yeterlilik testine sokulacak. Bedensel kabiliyetleri de yeterli olan adaylar mülakata alınacak. Bu üç aşamaları sınavdan başarılı olan kişilerden eğitim alacaklar belirlenecek. 

Tüm bu aşamalardan sonra Harp Okulları’nda eğitim görmek üzere 3 bin 761 subay ve 5 bin 992 astsubay adayı alınacak.

Yorumlar (0)