Torba Yasada Memurları İlgilendiren O Düzenlemeler Yürürlüğe Girdi

Torba yasa olarak adlandırılan 7103 sayılı Kanun Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kanunda memurları ilgilendiren birçok düzenleme bulunuyor. SHÇEK Yetiştirme Yurtlarında Kalan Memurlar İçin yeni düzenleme ile....

MEMURLAR 29.03.2018, 06:00 28.03.2018, 21:21
Torba Yasada Memurları İlgilendiren O Düzenlemeler Yürürlüğe Girdi

Memurları İlgilendiren Değişiklikler
Bu kanun ile memurları ilgilendiren birçok düzenleme yapıldı. Bunlardan ilki SHÇEK kurumlarında kalan kişileri ilgilendirmektedir. Eski düzenlemede bu kişiler merkezi atama ile puanlarına göre atanmakta iken bundan sonra kura ile atanacaklardır. 

İkinci bir değişiklik ise ücretli öğretmen alımı ile ilgili yapıldı. Bu kapsamda hali hazırda ücretli öğretmen olarak çalışan ve 540 gün hizmet primi yatırmış olan kişiler kadroya geçirilecekler. Kanunun yayınlanması ile birlikte bualımın da çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşmesi beklenmektedir. 

Bir diğer husus ise BES sistemi ile ilgili yapıldı. Daha önce sistemden cayma süresi 2 ay olarak belirlenmiş iken yeni yasa ile birlikte bu sürenin daha da çok artırılabileceği ve 6 aya kadar çıkabileceği ifade edildi. Bu süreyi artırmada yetkili mercii ise Bakanlar Kurulu olarak belirtildi. 

Her ne kadar direkt olarak memurları ilgilendirmese de tüm konut alacakları ilgilendiren bir düzenleme daha yapıldı. Bu kapsamda konut satın almak için konut hesabı açtıran kişilere devletin vermiş olduğu desteğin miktarı artırıldı. Bu sayede %20 yerine %25 destek verilecek. Ancak verilen desteğin miktarı 20 bin lirayı geçmeyecek. Bu düzenleme konut hesabından faydalananların sayısının az olması üzerine getirildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)