Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Hakkını Kullanan Memura Disiplin Cezası Verilemez

Memurun bir partinin yürüyüşüne katılması nedeniyle verilen kınama cezasını AYM bozdu.

MEMURLAR 18.07.2019, 20:43
Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Hakkını Kullanan Memura Disiplin Cezası Verilemez

AYM Başvuruyu Kabul Etti
Şanlıurfa Vergi Dairesinde Yoklama Memuru olarak görev yapan kişi aynı zamanda Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonuna (KESK) bağlı Büro Emekçileri Sendikası Şanlıurfa Yönetim Kurulu üyesidir.  Bu sıfatla Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından yapılan yürüyüşe ve basın açıklamasına katılmıştır. Bu fiilinden ötürü kurumu tarafından "Hizmet Dışında Devlet Memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranış" işlediği gerekçesi ile idari soruşturma başlatılmış ve kınama cezası verilmiştir.

Memur bu cezayı idari yargıya taşıyarak dava açmıştır. Yerel mahkeme söz konusu fiilin örgütünün propagandasına dönüşen bir gösteriye katılma olduğuna ve cezanın hukuka aykırı olmadığına karar vermiştir. Davacı bu kararı temyiz etmiştir. Danıştay temyiz başvurusunu reddetmiştir. Bunun üzerine davacı Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapmıştır. AYM ise başvurunun kabulüne karar vererek, disiplin cezasını iptal etmiştir.

AYM Kararı
Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının yasa dışı olması, trafiği aksatması, terör örgütü propagandası olması iddialarının dayanaksız olduğu belirtildi. Barışçıl toplantı hakkının kullanılmasının anayasal bir hak olduğu, davacının yasaklanmış eylemlerde bulunmadığı gibi gerekçelerle memurun toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine karar verilmiştir. Davacı olan memura hak ihlallerinden ötürü net 5.500 TL manevi tazminata hükmedilmiştir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Kamu yönetimi mezunuyum 2 yıl önce
Kamu yönetimi mezunuyum kamu yönetimi mezunlarına kadro açılmasını istiyoruz Kamu yönetimi mezunlarına ağırlık verilmelidir sesimizi duyun artık lütfen destek verin arkadaşlar farklı kurumlarda farklı alan sınavları açılmasını bekliyoruz lütfen destek olun farklı kurumlarda farklı kadrolar açılmalıdır müfettişlik uzmanlık müsteşarlık müdürlük şube müdürlüğü oda başkanlığı genel başkanlık denetmenlik daire başkanlığı bölge müdürlüğü danışmanlık hakimlik kaymakamlık başdanışmanı başdenetçi gibi sınavlar açılmalıdır lütfennnnnnnnn gerçekten bekliyoruz lütfennnnnnnnn