TESK’ten EYT Önerisi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı olarak görev yapan Bendevi Palandöken, emeklilikte yaşa takılanlar için emeklilik yaşının 1 yıl geriye çekilmesini önerdi.

TESK’ten EYT Önerisi

Prim Gün Sayısı 7.200’e İndirilmeli
TESK Başkanı Bendevi Palandöken, emeklilikte yaşa takılanların tamamının emekli edilmesinin ekonomi açısından ciddi bir yük getireceğini belirtti. Bunun yerine emeklilik yaşının bir yaş erkene çekilmesinin daha isabetli olacağını ifade etti. Böylelikle 1 yıl ve daha az süresi kalmış olan kimseler emekli olacak iken diğer kişiler de emekliliklerine 1 yıl daha yaklaşmış olacaklardır. 

Palandöken’in önerileri arasında esnaflar için uygulanan prim gün sayısının azaltılması da yer aldı. Hali hazırda SSK’lı bir çalışanın emekli olması için 7.200 gün aranırken esnaflarda bu sayı 9 bine çıkmaktadır. Bu sebeple çok sayıda esnafın emekli olması zorlaşmaktadır. Bu konuda yeni bir düzenleme yapılması icap etmektedir. 

Ayrıca kamu çalışanları arasında bulunan yaşa takılanların da emekliliğe ayrılıp işsizlik maaşı almaları kamu kaynaklarının etkin kullanılamamasına neden olmaktadır. Bunun yerine yapılması gereken ise emekliğe sevk etmek yerine bu memurların tecrübelerinden faydalanmak olacaktır. Bu sayede işsizlik maaşının da etkin bir şekilde kullanılması mümkün olacaktır. 

Bu konuda devletin nasıl bir adım atacağı ise merakla bekleniyor. Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan EYT’lilerin tamamının emekli edilmesinin ekonomiye ciddi bir külfet bindireceğini söylemiş ve bunu yapamayacaklarını dile getirmişti.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gülbahar gür
Gülbahar gür - 8 ay Önce

iş arıyorum bulunduğum yer nurhak ilçesi işsizim