Temmuzda Memurlara Reel Anlamda Zam Yok

Kamuda çalışan memurlar Temmuz ayında alacakları zamları enflasyon ve vergi dilimine harcayacak. Değişiklik Yapılmalı…

MEMURLAR 11.06.2019, 22:13
Temmuzda Memurlara Reel Anlamda Zam Yok

Memurlar sabit bir ücretle çalışmakta ve hayatlarını bu şekilde idame ettirmektedirler. Bu nedenle aldıkları maaş kadar harcama yapmak durumunda kalıyorlar. Her yıl Ocak ve Temmuz olmak üzere iki defa maaşlara zam yapılmaktadır. Bu sayede maaşların enflasyon karşısında erimesinin de önüne geçilmektedir. Ancak bu yıl Temmuz ayında yapılacak olan zam reel anlamda hiçbir getiri sağlamayacak. Bunun nedeni ise enflasyonun yüksek olmasının yanı sıra vergi diliminin de artacak olmasıdır. Bu kapsamda yapılan zamlar memurdan alınarak yeniden devlete verilecektir. 

Birleşik Kamu-İş 3. Dönem MYK Üyesi olarak görev yapan Barış Düdü de bu konuya dikkat çekti. Memurların vergi rekortmeni olduğunu ifade eden Düdü, Temmuz ayında reel anlamda bir zam oluşmayacağına dikkatleri çekti. Bu nedenle yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini yineledi. Vergi dilimine girmek için gerekli olan miktarın yükseltilmesi seçeneklerden birisi olabilir ya da yapılan zam oranı artırılabilir. Her iki durumda da memurun elinde az da olsa para kalacaktır. 

Bu konuda memurlardan ve sendikalardan sıkça talepler gelse de henüz somut bir adım atılmadığını ifade etmek isteriz. Bu konuda bir temayülün dahi olmadığını düşünecek olursak düzenleme çıkmasının son derece uzak bir ihtimal olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Doğan çelilihtiyaç 1 yıl önce
İhtiyaç