Taşeron İşçi Ne Kazandı, Ne Kaybetti?

Taşeron düzenlemesi coşku ile karşılansa da zamanla bekleneni verememesi sebebiyle eleştiriler de aldı.

MEMURLAR 30.04.2018, 22:56 30.04.2018, 23:17
Taşeron İşçi Ne Kazandı, Ne Kaybetti?

Taşeronun Karı-Zararı
Kadroya geçen taşeronun maaşları artmadı. Üstelik en düşük memur maaşı ile taşeron maaşı arasında bir uçurum var. Zaten var olan ilave tediye hakkı ise nimet gibi sunuluyor. 
Kadroya geçen işçi geçmiş dönemde kullanmadığı yıllık izin hakkı yandı. Hastanede çalışan taşeronun alacağı ilave tediye hakkı yandı. Toplu sözleşmeden kaynaklanan alacaklar son buldu. En önemlisi de on yılı aşkın kıdem tazminatı olanlar vardı ama haklarından vazgeçtiler. 

Taşeronun kadroya geçmek için geçmiş haklarından feragat etmesi işin olumsuz yanı. Bakanlığın yayınladığı örnek dilekçe ile işçilerin seçme şansı bırakılmadı ve tüm haklarından vazgeçtiler. Aynı zamanda açılan davalar için kendi ceplerinden vekalet ücreti ödemek zorunda kaldılar. İşçiler burada avukatları ile karşı karşıya kaldı. Bu durum işçinin avukatlar karşısında ezilmesine sebep oldu. 

Kadroya Giremeyenler
En büyük mağduriyet tüm haklarından feragat eden ancak kadroya geçemeyen taşeronlarda yaşandı. Ön koşul olarak feragatın sunulması ve kişinin sudan sebeplerle güvenlik soruşturması ile elenmesi halinde işçi, hem eski alacaklarını hem de mevcut işini kaybetmiş oldu. Üstelik neden elendikleri de işçilere açıklanmadı. Bu kişiler mutlaka mahkeme kanalıyla hakkını aramalılardır. Taşeron işçi kadrolu olduğu için sevinse de yapılan süreli iş sözleşmesi yüzünden yine işten çıkarılma tehlikesi ile karşı karşıya.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Mehmet 8 ay önce
İşçi hakkı nerede kaldı 70 gün yıllık iznm var ama istyince tehdik ediliyoruz işten çıkmakla neden belediyede çalışan temizlik personeline kadro verilmiyo asıl kadro hak eden işçi onlar onların hakkını neden yiyonuz belediye işçileri zor durumda belediyenin kendi şirketinde clisn işçilere düzenleme olması lazim