Takipsizlik Alanlarda Kurum Kanaatinde Neye Bakıyor

OHAL komisyonu ihraç olmuş ancak takipsizlik kararı almış olan kişilere de kurum kanaati ret kararı verebiliyor.

Takipsizlik Alanlarda Kurum Kanaatinde Neye Bakıyor

Kurum Kanaati Nasıl Etkiliyor?

Kişinin kamu görevinden çıkarılmasına sebep olan eylemden ötürü savcılık tarafından kovuşturmama kararı vermiş olmasına rağmen OHAL komisyonu ret kararı verebilmektedir. Burada gerekçe olarak kurumun kişi hakkındaki olumsuz kararı sunuluyor. Bu konuda OHAL komisyonu yaptığı açıklama ile terör örgütü ile bağa baktığını açıklamıştı.

Komisyon AYM ve Danıştay kararlarına atıfta bulunmuş ve ihraç işlemlerinin adli suçlardan farklı olduğuna dikkat çekmişti. Kamu görevinden çıkarma için terör örgütü ile bağ kurulmasının yeterli olduğunu ve cezai sorumluluğun varlığına bakılmayacağını, sadece kişinin kamuda kalıp kalmayacağının uygunluğunun inceleneceğine vurgu yapmıştır.

Takipsizlik Almasına Rağmen Ret Geldi

OHAL komisyonu takipsizlik alan bir Adalet Bakanlığı çalışanına ret verdi. Kişi hakkında savcılık kararı olsa da kurum kanaatinin FETÖ'yle ilişkisi olduğu yönünde olması gerekçesiyle başvurucunun iade talebi reddedildi.

Başvurucunun kararı incelendiğinde iki tespit yapılmıştır. İlki kişinin Mersin Cumhuriyet Savcılığından takipsizlik kararı almış olmasıdır. Diğeri ise kişinin en son görev yaptığı kurumu tarafından gönderilen personel dosyasında yapılan tespitlerdir. Kurum kanaati kişinin FETÖ ile bağlantısı ilişkisi olduğu yönündedir. Ancak bu ilişkinin ne olduğu gerekçelendirilmemiştir. Sadece kurum kanaati gerekçesi ile hüküm kurulmuş ve başvurunun reddine karar verilmiştir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE