Süreli Sözleşmeli Personellerin Sorunları Çözülecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimat ile süreli sözleşmeli personellerin (SSP) sorunlarının çözüleceği belirtildi.

MEMURLAR 17.11.2019, 20:00
Süreli Sözleşmeli Personellerin Sorunları Çözülecek

10 Bin SSP’li Müjde Bekliyor

Devlet Opera ve Bale, Devlet Tiyatroları, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Sinema Genel Müdürlüğü gibi yerlerde çalışanlar için bu yılbaşından itibaren sözleşme imzalanacak. Bu sözleşme ile sanatçıların yanı sıra yardımcı ekip olan makyöz, senarist, kuaför gibi daha pek çok çalışan sorunlarının çözülmesini bekliyordu.

1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanan düzenleme ile çalışanların hakları belirlenecek. Çalışanların sigortası ayda 30 gün üzerinden yatacak. Kıdem tazminatı birikerek ödemesi yapılacak ve izin hakları da kullandırılacak. Kullandırılmayan izinlerin ücreti ödenecek.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, eskiden gelen bir sorunun çözümü için çalıştıklarını söyledi. Yapılan çalışmanın Cumhurbaşkanlığına sunulması ile aynı durumdaki diğer personellerin de kapsama alınması istendi. Yapılan değişiklikle toplam 16 bakanlık bünyesinde hizmet veren aynı durumdaki personeller de kapsama alındı. Bundan sonra süreli sözleşmeli personeller artık sözleşmeli personel olacak.

Değişikliğin 1 Ocak tarihinde hayata geçmesi bekleniyor. Bütçe planlamaları da buna göre yapıldı. Kadro ve hak kayıpları giderilecek. SSP’lilerden süreli sözleşmeli olan yanı sıra yevmiyeli, kısmi zamanlı ve işbaşı şeklinde çalışanlar da mevcut. Tüm bu pozisyonların hepsi sözleşmeli olarak tek çatı altında toplanacak. Personeller de artık tam zamanlı olarak çalışacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)