Sürekli Vekâleten Atama Etiğe Aykırı

Kamu Görevlileri Etik Kurulu bir belediye örneğinden hareketle asil kadro yerine sürekli olarak vekâleten personel atanmasının etiğe aykırı olduğunu açıkladı.

MEMURLAR 03.07.2018, 00:02
Sürekli Vekâleten Atama Etiğe Aykırı

Liyakati Bozuyor

Kurumlar tarafından görevde yükselme sınavı yapılması yerine vekâleten atama yöntemine başvurulabiliyor. Üstelik bu durum sıklıkla görülüyor ki kişiler de alışmış durumundadır. Ancak Kamu Görevlileri Etik Kurulu bu durumun etik kurallarına aykırı olduğunu belirledi. Bu kapsamda vekâleten atamanın geçici olarak başvurulabilecek bir yöntem olduğu ancak asıl olanın görevde yükselme sınavı yaparak asaleten atanmanın sağlanmasıdır.

Vekâleten ya da tedviren atamalarda genellikle kişilerin akrabaları gerekli liyakat şartlarını sağlamamalarına rağmen atanmaktadırlar. Bu da ciddi sorunlara neden olabiliyor. Kamu Görevlileri Etik Kurulu tarafından incelenen vekâleten atamaların %90 gibi büyük bir oranının sürekli hale geldiğine dikkat çekildi. İşte bu durumun etik ihlali olduğu açıkça belirtildi.

Diğer Personellere Haksızlık

Tecrübesiz ve liyakatsiz personellerin müdür görevine getirilmesi ve bu makamda sürekli olarak çalışmaları diğer personellerin haklarının gasp edilmesi anlamına geliyor. Yaşanan bu haksızlık karşısında çalışma isteklerini kaybeden memurlar iş verimini de düşürüyor. Dolayısıyla problem giderek daha da artıyor. Bu sebeple biran evvel tüm kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan bu tür sorunların giderilmesi gerekiyor. Aksi takdirde ciddi manada sorunlar yaşanmaya devam edecektir. Netice itibariyle bu durum devlet işlerinin aksamasına dahi neden olabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)