Sözleşmeli Öğretmenlere Ücretsiz Yıllık İzin Verilebilir Mi

Sözleşmeli öğretmen olarak 4+2 yıl çalışma zorunluluğuna tabi olanlar ücretsiz yıllık izin alabilir mi?

MEMURLAR 01.10.2018, 21:14
Sözleşmeli Öğretmenlere Ücretsiz Yıllık İzin Verilebilir Mi

Verilebilecek İzinler

Sözleşmeli öğretmen olarak çalışanların statülerini, hak ve görevlerini düzenleyen Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik kapsamında sözleşmeli öğretmenlere verilebilecek izinler sıralanmıştır. Bunlar arasında hastalık ve mazeret izinleri ile yarıyıl ve yaz tatili izinleri yer almaktadır. Bu sayılanlar dışında herhangi bir yıllık izin verilmesi söz konusu değildir. Dolayısıyla sözleşmeli öğretmenlerin ücretsiz yıllık izin hakkı bulunmadığını ifade etmek gerekir. 

Doğum ve Askerlik İzinleri

Sözleşmelim öğretmenlere verilecek olan izinler sıkı kurallara tabi tutulmuştur. Bu kapsamda doğum ve askerlik için alınacak izinlerde sözleşme feshedilecektir. Böylelikle kişinin doüum ve askerlik için geçirdiği süreler sözleşme kapsamında sayılmayacaktır. Ancak doğumdan en geç 1 yıl sonra askerlikten ise 30 gün sonra kişiler kurumlarına yazılı talepte bulunup görevlerine yeniden başlayabilirler. Bu durumda askerlik ve doğum için kullanılan izinler sözleşme süresine dahil edilmeyecek sözleşme kaldığı yerden devam edecektir. 

Ancak bunun için de çeşitli şartlar bulunduğunu belirtmek gerekir. Örneğin kişinin sözleşme feshi nedeniyle tazminat almamış olması şartlardan birisidir. Ancak şartlar sağlanıyorsa bu durumda eski kurumunda görevine kabul edilmesi zorunluluktur. Sürenin geçirilmesi durumunda ise başvuru kabul edilmeyecektir. İşte bu sebeple sözleşmeli öğretmenler doğum izni ya da askerlik izni alırken bu sürelere dikkat etmelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)