Sözleşmeli Öğretmenler de Yönetici Olabilecek

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmelik ile birlikte sözleşmeli öğretmenlere de yöneticilik yapabilme hakkı tanınıyor.

MEMURLAR 23.06.2018, 00:25
Sözleşmeli Öğretmenler de Yönetici Olabilecek

İlk Defa Yapacaklar

Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme adlı yönetmelik ile birlikte sözleşmeli öğretmenlerin de yöneticilik yapabilmelerine olanak tanındı. Mezkur yönetmelikte eğitim kurumlarında yöneticilik yapabilecek kimseler öğretmen olarak tanımlandı. Öğretmen tanımı ise 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 4/A ve 4/B maddelerini kapsıyor. Buna göre sözleşmeli öğretmenler de eğitim kurumlarında yönetici olabilecekler.

Daha önce böyle bir düzenleme olmaması yeni getirilen düzenlemenin önemini ortaya koymaktadır. Bu düzenleme ile birlikte sadece sözleşmeli öğretmenlerin bulunduğu okullar var ise bu okullarda yönetici sorunu da yaşanmamış olacak. Özellikle köy okullarında böylesi sorunlar ile karşı karşıya kalmak söz konusu olabilecektir.

Bundan böyle herhangi bir ekstra yasal düzenleme yapılmasına da gerek bulunmuyor. Sadece bu yönetmeliğe göre sözleşmeli öğretmenlerin yönetici kadrosuna atanmaları mümkün olabilecektir. 657 sayılı Devlet Memurlar Kanunu 4/B maddesinde sözleşmeli olarak çalışan memurlar yer almaktadır. Dolayısıyla ekstra yasal düzenlemeye gerek kalmayacak.

Sözleşmeli öğretmen statüsünde çalışan öğretmenler daimi kadroda yer alan öğretmenlere nazaran daha dezavantajlı durumda yer almaktadırlar. Ancak sözleşmeli öğretmenler de sürelerini doldurmaları halinde daimi kadroya geçmektedirler. Sözleşmeli statüde çalışan kimseler bu süre içerisinde sağlık ve eş sebebiyle tayin haklarını da kullanamıyorlar. Dolayısıyla yapılan bu yeni düzenleme sözleşmeli öğretmenlere yeni bir hak tanımış oldu.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)