Sözleşmeli Öğretmenin 4+2 Yıl Kalma Şartından 2 Kalkabilir

2018-2019 eğitim öğretim yılının başlaması ile açıklamalarda bulunan bakan Selçuk, öğretmenlere müjdeli haberler verdi.

Sözleşmeli Öğretmenin 4+2 Yıl Kalma Şartından 2 Kalkabilir

20 Bin Öğretmen Ataması

Öğretmen ataması gibi kamuya yapılacak olan atamaların da kamuda tasarruf politikasına dahil olduğunu hatırlatan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu sene öğretmen atamalarının 20 binle sınırlı olduğunu söyledi. Ancak sonradan 5 bin öğretmen daha atadıklarını belirtti. Kendisinin göreve gelmesinin ardından bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan rica ederek 20 bin öğretmen atamasının yapılmasını istediğini belirtti. Meclisin açılmasından sonra bu atamaların ayrıntılarının netleşeceğini söyledi. Aralık sonu gibi 20 bin öğretmen ataması yapılacak.

Bakan Selçuk, öğrencilerden çaba sarf etmelerini ve emek vermelerini istedi. Velilerden ise kendi geçmişlerinden çocuklarına gelecek çizmemelerini istedi. Öğretmenlerin sağduyusuna güvenerek çocuklarını emanet etmelerini istedi.

Sözleşmeli Öğretmenin 6 Yıl Kalma Şartı Azaltılabilir

Sözleşmeli öğretmenlerin görev yerinde kalma süresi olan 4+2 formülüne değinen Bakan Selçuk, bununla ilgili bir düzenleme yapacaklarını müjdeledi. Kısa vadede olmasa da orta vadede +2’lik kısmın kaldırılacağını söyledi. Ancak TBMM’de kanun değişikliği yapılması gerektiğini belirtti.

Şu an atanan bir sözleşmeli öğretmen 4 yıl sözleşmeli olarak çalışıyor. Sonra isterse aynı yerde kadrolu öğretmen olabiliyor. Eğer 2 yıl daha çalışırsa tayin isteyebiliyor. Yani bu durumda bir öğretmen tayin istemek için 6 yıl beklemek zorunda. Bakan Selçuk bu sürenin 4 yıla düşeceğinin sinyallerini verdi.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE