Sözleşmeli Öğretmen Alımında Kadroların Yarısı Boş Kaldı

Ek ders mukabilinde çalışmakta olan öğretmenler arasından alınması planlanan 5 bin sözleşmeli öğretmen alımı için yapılan başvurularda çok sayıda eksik oluştu.

MEMURLAR 09.09.2018, 14:40 08.09.2018, 23:59
Sözleşmeli Öğretmen Alımında Kadroların Yarısı Boş Kaldı

En Çok Eksik Sınıf Öğretmenliğinde

5 bin öğretmen alımı için daha önceden kadrolar ilan edilmişti. 4 Eylül tarihi itibariyle ise başvurular alınmaya başlandı. Başvurular 7 Eylül tarihinde sona erdi. Ancak başvurular istenilen seviyede yapılmadı ve pek çok branşta açılan kadro sayısı kadar dahi başvuru yapılmadı. En çok öğretmen alımı yapılacak alanlardan birisi olan sınıf öğretmenliği için toplamda 1289 kadro boşta kaldı. Sınıf öğretmenliğinin ardından en çok boş kalan kadrolar arasında din kültürü ve ahlak bilgisi, İngilizce ve ilköğretim matematik öğretmenliği kadroları geldi.

İlan edilen kadroların yarısından fazlasının boşta kalması dikkatlerden kaçmadı. Ancak bu durumun oluşmasının en temel nedenlerinden birisi olarak getirilen şartların ağır olması gösteriliyor. Bu sebeple pek çok kimse şartları sağlayamadıkları için başvuru yapma gereği hissetmemişlerdir. Durum böyle olunca sözleşmeli öğretmen alımı için kadroların büyük bir kısmı boş kalmıştır.

Bu alım kapsamında başvuru yapan öğretmenler mülakat ve güvenlik soruşturması aşamalarından da geçecekler. Bu aşamalarda da herhangi bir sorun yaşamayan öğretmen adayları sözleşmeli statüye geçeceklerdir. Sözleşmeli sürelerinin dolmasının ardından ise kadroya geçiş için yeniden mülakat gerçekleştirilecektir. Böylelikle sözleşmeli öğretmenler kadro hakkı da kazanacaklardır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@