Sözleşmeli Memurun Kadroya Geçmesi İçin Hizmet Süresi Kısalıyor

657 sayılı kanunun 4/B maddesine göre sözleşmeli olarak göreve başlayan memurların kadro alabilmeleri için çalışması gereken hizmet yılı azaltılıyor. Yeni sözleşmeli memur hizmet yılı ne olacak?

MEMURLAR 19.06.2019, 16:00
Sözleşmeli Memurun Kadroya Geçmesi İçin Hizmet Süresi Kısalıyor

T.B.M.M. ye verilen yeni kanun teklifi ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/b maddesi gereği sözleşmeli olarak işe başlayan Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan sözleşmeli öğretmenler ile Diyanet İşleri Başkanlığında görev yapan sözleşmeli personelin kadroya atanabilmeleri için zorunlu hizmet sürelerinin toplamda dört yıla düşürülmesi sağlanacak.

Diyanet İşleri Başkanlığında sözleşmeli olarak görev yapan personel hali hazırda dört yıllık çalışma süresinin tamamlanması sonrasında kadroya atanıyor ve aynı yerde iki yıl daha çalışarak 6 yıl çalışma zorunluluğu bulunmaktaydı. Yeni yapılan değişiklikle süre azaltılmasının gerekçesi ise başkanlık personelinin büyük çoğunluğunun köy ve mezralar gibi çok küçük yerleşim birimlerinde görev yaptığı göz önüne alınarak hizmet sürelerinin üç yıl sözleşmeli bir yılda kadrolu olmak üzere toplam 4 yıl çalışma zorunluluğu haline getiriliyor.

Mili Eğitim Bakanlığı kamu personeli sözleşmeli öğretmenler içinde aynı şekilde bulunduğu yerde dört yıl sözleşmeli iki yıl kadrolu çalışma ile 6 yıl şartı bulunmaktayken yeni düzenleme ile üç yıl sözleşmeli öğretmen ve 1 yıl kadrolu öğretmen olarak aynı yerde olmak üzere 4 yıl hizmet yapılması kanun taslağı meclise sunuldu.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)