Sözleşmeli Memurların Sözleşme Süresi Kısaltılmalı

Sözleşmeli memur olarak kamuda istihdam edilen personellerin kadroya geçmesi için gereken sürelerin 4 yerine 3’e indirilmesi talep ediliyor.

MEMURLAR 09.06.2019, 20:18
Sözleşmeli Memurların Sözleşme Süresi Kısaltılmalı

Öğretmenler İçin Söz Verilmişti
Sözleşmeli öğretmenler, sağlık personelleri ve diğer kamu çalışanları sözleşme süresinin kısaltılmasını talep ediyorlar. Zira sözleşme süresi boyunca tayin istemek ve bulunduğu ilden ayrılmak mümkün olmamaktadır. Bu konu hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da açıklamalarda bulunmuş ve öğretmenler için sözleşme süresinin 4’ten 3’e indirileceğini ifade etmişti. Ayrıca tayin hakkının doğması için de 2 yıl olan bekleme süresinin 1 yıla indirileceği aktarılmıştı. 

Bu vaatlere göre 4+2 olan sözleşme süresi 3+1’e inecekti. Ancak bu konuda herhangi bir gelişme yaşanmadı. Cumhurbaşkanı’nın sözlerinden sonra herhangi bir gelişme yaşanmadı ve halen daha 4+2 sistemi geçerliliğini koruyor. 2011’de kaldırılan ancak 2016’da yeniden getirilen sözleşmeli memurluk sisteminde 2016 yılında işe başlayanların bu yıl itibariyle 3 yılları doluyor. Dolayısıyla gerekli düzenlemeler yapılması halinde bu yıl kadroya geçecek personeller bulunuyor. 

Hali hazırda dezavantajlı olan bölgelerde memur açığının kalmamış olması da bu sistemin artık kaldırılabileceğini işaret etmektedir. Öyle ki Marmara Bölgesi’ndeki öğretmen eksikliği doğu ve güneydoğu Anadolu bölgelerinden daha fazladır. Dolayısıyla bu konuda bir değişikliğe gitmek sözleşmeli personeller açısından son derece önemli olacakken devletimiz açısından da bir külfet getirmeyecektir. Bu konuda yetkililerin acilen adım atması bekleniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)