Sözleşmeli Memurlar Seçim Öncesi Kadro Talep Ediyor

Kamuda çalışan sözleşmeli memurlar yaşadıkları sorunların çözülmesi için hükümete seçim öncesinde kadro vermesi için çağrıda bulunuyor.

MEMURLAR 23.02.2019, 20:50
Sözleşmeli Memurlar Seçim Öncesi Kadro Talep Ediyor

Neden Kadro İstiyorlar?
Sözleşmeli personellerin hakları kadrolu çalışanlar ile kıyaslandığında oldukça geride kalıyor. Örneğin sözleşmeli personeller eş durumundan tayin hakkına sahip değil. Bu da personellerin aile bütünlüğünün bozulmasına neden oluyor. Aile bütünlüğünün statüye bakılmaksızın tüm memurlar için sağlanması gerekmektedir. Zira kadrolu personellerin aileleri önemli iken sözleşmeli olanların önemsizdir gibi bir anlayış söz konusu olamaz. 

Sözleşmeli personellerin görevde yükselme imkanlarının olmaması da personellerin motivasyonlarını düşürüyor. İşte bu nedenle sözleşmeli personeller geleceğe umutla bakamıyorlar. Bu konuda seçimlerin öncesinde bir düzenleme yapılması talep ediliyor. Bu uğurda sosyal medya üzerinden kampanyalar yapılmaya devam ediyor. Düzenli aralıklarla yapılan bu kampanyalar ile milyonlara ulaşmak mümkün olabiliyor.

Personellerin motivasyonunu yükseltmek ve daha başarılı işlere imza atabilmelerini sağlamak için bu hakların verilmesi önem arz ediyor. Bununla birlikte yeni personel alımlarının da sözleşmeli statüde değil kadrolu olarak yapılması isteniyor. Böylelikle kamuya yeni alınan personellerin de aynı sorunları yaşamasının önüne geçilmiş olacak. Ancak böylesi bir planlama ufukta görünmüyor. Sözleşmelilik süresinin kısaltılması yönünde adımlar atılsa da tamamen kaldırılması söz konusu değildir. Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nda bu yönde bir adım atılarak süreler kısaltılmıştı. Yeterli olmasa da bu adım öğretmenler tarafından olumlu karşılandı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@