Sözleşmeli Diyanet Personellerine 6 Yıl Şartı

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan sözleşmeli personellere de 4+2 yıl aynı yerde çalışma şartı getirildi.

MEMURLAR 09.07.2018, 22:36
Sözleşmeli Diyanet Personellerine 6 Yıl Şartı

Kadro Aldıktan Sonra da Çalışma Mecburiyeti

Milli Eğitim Bakanlığı’nda uygulanan sözleşmeli personel sistemi Diyanet İşleri Başkanlığı’na da getirildi. Bu kapsamda Diyanet personelleri sözleşmeli olarak atandıkları yerde 4 yıl çalışmak zorunda kalacaklar. Bu süre içerisinde personeller tayin isteyemeyecekler. Öyle ki eş durumundan dahi tayinler söz konusu olmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nda da aynı sistem uygulanırken Diyanet İşleri Başkanlığı yeni bir düzenlemeye imza attı.

Getirilen yeni düzenlemeye göre Diyanet personelleri 4 yıl sözleşmeli olarak çalıştıktan sonra kadroya geçirilecekler. Ancak kadroya geçtikten sonra da aynı yerde 2 yıl çalışmaları şart olarak koşuldu. İşte bu açıdan MEB düzenlemesinden farklılık göstermektedir.

Eş Durumu

Sözleşmeli diyanet personellerinin eşleri de kendilerine tabi olacaktır. Dolayısıyla eşi bir başka yere atanmış olsa da diyanet personelinin yerinden oynaması söz konusu olmayacaktır. Söz konusu düzenleme 703 sayılı KHK ile getirildi. Bundan sonra yapılacak olan personel alımlarında adaylar bu kurallara tabi olacaklardır.

MEB bünyesinde yürütülen sözleşmeli personel uygulamasından son derece rahatsız olunmasına rağmen Diyanet personellerine de sözleşmeli uygulaması getirildi. Getirilen bu düzenlemenin memur adayları tarafından tepki ile karşılanacağı bekleniyor. zira nakil konusunda katı kuralların olması personelleri ciddi olarak zora sokmaktadır. Yeni sistemin uygulanmasına yeni personel alımları ile başlanacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)