Soruşturması Olmayan Personel Görevine İade Edildi

672 Sayılı KHK ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı kurumundaki görevinden ihraç edilen kamu personeli OHAL Komisyonu kararı ile görevine iade edildi.

MEMURLAR 25.06.2018, 22:34
Soruşturması Olmayan Personel Görevine İade Edildi

Soruşturma ve Kovuşturması Yok

672 Sayılı KHK ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı kurumundaki görevinden ihraç edilen kamu personeli yeniden görevine dönebilmek için OHAL Komisyonu’na başvuru yaptı. OHAL Komisyonu ise kişi hakkında 20’ye yakın kurumdan bilgi ve belge talep etti. Emniyet ve istihbarat birimlerinden herhangi bir olumsuz bilgi gelmediği gibi UYAP’tan edinilen bilgilere göre kişinin adli soruşturması ve kovuşturmasının olmadığı da belirlendi. Ne ile suçlandığını dahi bilmeyen kamu görevlisi OHAL Komisyonu kararı ile bu sayede görevine dönmüş oldu.

Atama Yapılacak

Kişi hakkında kabul kararı verilmesi tek başına göreve başlamak için yeterli olmuyor. Bunun yanı sıra OHAL Komisyonu kararının DPB’ye gönderilmesi ve ardından da yeni bir atama yapılması gerekiyor. Bu atama aynı kurum ve statü olabileceği gibi farklı bir yere de olabilir. Bu konuda inisiyatif DPB’ye bırakılmış durumdadır. Bunun yanı sıra DPB ataması memuriyete ilk defa atama yapılıyormuş gibi değerlendirilmektedir. dolayısıylakişinin geriye dönük haklarını alabilmesi zora giriyor. Bu durumda yeniden mahkeme yollarını aşındırmak gerekebiliyor. DPB tarafından verilen bir görüşte geriye dönük maaşların ödenmesi için yeni bir düzenleme yapılması gerektiğine dikkat çekildi. Dolayısıyla mali haklar için düzenleme yapılması zorunlu hale geldi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)