Siyasi Partiye Üye Olan Memurlara Ne Ceza Verilir

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre siyasi partilere üye olan devlet memurlarına memuriyetten çıkarma cezası verilir.

MEMURLAR 01.01.2019, 09:01
Siyasi Partiye Üye Olan Memurlara Ne Ceza Verilir

Parti Lehine veya Aleyhine Faaliyet
Ülkemizde görev yapan devlet memurlarının tarafsız olmalarını sağlamak için herhangi bir partiye üye olmalarına izin verilmemektedir. Seçimde aday olmak istemeleri durumunda memuriyetten istifa etmeleri istenmektedir. Tüm bu açık mevzuat hükümlerine rağmen siyasi parti üyesi olan devlet memurlarına ise ceza olarak memuriyetten çıkarma cezası verilmektedir. 

Bir partiye üye olmamakla birlikte bir partinin lehine veya aleyhine faaliyette bulunmak da disiplin cezası gerektiren davranışlar arasında sayılmıştır. Buna göre bir parti lehine ya da aleyhine faaliyette bulunulursa bu durumda kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilecektir. Bu hüküm sayesinde memurların tam tarafsız olmaları hedeflenmektedir. 

Yaklaşan yerel seçimlerde olduğu gibi aday olmak isteyen memurlar da tabi ki olabilir. Zira insan siyasi ideolojilerden bağımsız bir varlık olarak düşünülemez. Bu konuda kanunlarımız memurlara istifa etmelerini emretmektedir. Bazı meslek grupları dışında istifa edenlerin yeniden görevlerine dönebilmelerine de imkan tanınmaktadır. İstisna tutulan meslek grupları arasında ise TSK personelleri ile hakim ve savcılar yer almaktadır. Bu meslek gruplarının az dahi olsa tarafsızlıklarını kaybetmeleri felakete neden olabilecektir. Memurların sosyal medya hesapları üzerinden yürüttükleri parti propagandalarının ise disiplin hukuku çerçevesinde yer edinmesi ise çok aşırı uç olarak değerlendirilmelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@