Şiddete Uğrayan Memurun Görev Yeri Değişikliği Talebi Kabul Edilmelidir

Anayasa Mahkemesi, şiddete uğrayan bir kadın öğretmenin can güvenliği bulunmaması gerekçesiyle tayin talebinin reddedilmesini hukuka aykırı buldu.

MEMURLAR 10.09.2019, 21:05
Şiddete Uğrayan Memurun Görev Yeri Değişikliği Talebi Kabul Edilmelidir

Koruma Tedbirine Gerek Yok 
İzmir’de görev yapmakta olan kadın öğretmen eşinden boşanmadan evvel mükerrer bir şekilde şiddete uğradı. Kocası tarafından bıçaklanan kadın öğretmen bu yaşadıklarının ardından görev yerinin değiştirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine dilekçe verdi. Bakanlık ise koruma tedbiri bulunmaması nedeniyle bu talebi geri çevirdi. Bunun üzerine aile mahkemesine başvuruda bulunan kadın öğretmen görev yerinin değiştirilmesini talep etti. Ancak aile mahkemesi de öğretmenin talebini geri çevirdi. Kadın öğretmen her ne kadar üst derece mahkemesine başvursa da netice alamadı. 

Son çare olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunan kadın öğretmen buradan istediği gibi netice almayı başardı. Anayasa Mahkemesi somut olayda bariz bir şekilde güvenlik tehlikesinin bulunduğunu bu nedenle de görev yerinin değiştirilmesi gerektiğini ifade etti. Bunun için koruma tedbiri alınmasına da gerek olmadığını ifade etti. Bu yüzden kişinin görev yerinin değiştirilmesi ve 10 bin lira tazminat ödenmesi kararlaştırıldı. Bu karar aynı durumda olan diğer memurlar için de emsal teşkil edecektir. 

Ülkemizde her gün kadın şiddetine dair haberleri basın ve yayın organlarından duymaktayız. Her ne kadar farkındalık oluşturulmaya çalışılsa da bunun üstesinden gelmek henüz mümkün olmadı. Caydırıcı cezaların getirilmesi ve hatta idamın yeniden getirilmesi gündeme gelirken hiçbir net adım atılamadı. Bu da kadın cinayetlerinin artmasında etkili bir rol oynadı. Nitekim eğitimli insanlar olarak nitelendirdiğimiz memurlar arasında dahi bu soruna rastlamaktayız. 

Kanuni prosedürlerin katı bir şekilde uygulanması nedeniyle de kadınlara koruma tedbiri uygulanamamakta ya da uygulanmadan cinayetler işlenmektedir. İşte bu tür gerekçelerden ötürü acilen tedbir alınması gerekiyor. Kadın çalışanların iş hayatında daha güvenli bir şekilde çalışabilmeleri için farklı tedbirler hayata geçirilmelidir. Bu konuda artan olaylar nedeniyle yeni tedbirler alınması son zamanlarda gündeme geldi. Hükümet ve muhalefet kanadından yeni teklifler gelmesi durumunda sitemizden gelişmeleri takip edebilir ve anında haberdar olabilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)