SGK Çalışanlarına Uzmanlık Hakkı Verilmeli

SGK Personeli, İş Yükü Altında Eziliyor. Sosyal Güvenlik Ailesi Derneği Yönetim Kurulu tarafından SGK çalışanları adına açıklamalarda bulunuldu.

MEMURLAR 05.07.2019, 20:31
SGK Çalışanlarına Uzmanlık Hakkı Verilmeli

Kadro Az, İş Çok
SGK tarafından ülkemizde yaşayan 80 milyon vatandaşa ve yurtdışında yaşayan gurbetçilere hizmet sunulmaktadır. 100 milyona yakın kişiye hizmet sunan SGK bünyesinde ise sadece 28 bin çalışan bulunmaktadır. Bu çalışanlar vatandaşın sigortalılık durumu ile ilgili tüm işlemleri yapmaktadır. Vatandaşın ölümü halinde ise geride kalan eş ya da çocuklarına hizmet sunmaya devam etmektedir. Ancak bu kadar iş yoğunluğu az sayıda personelle eritilmeye çalışılıyor. 

İş yükü bu kadar fazla olan SGK personellerinin 666 sayılı KHK ile ikramiyeleri, ek ödemeleri ve fazla mesai ücretleri kesilmiştir. İş yükü artmaya devam ederken mali haklar ise azalmıştır. Eşit işe eşit ücret ilkesi gereğince SGK çalışanlarının hakları iyileştirilmeli, iş yükü azaltılmalıdır. 

SGK Personeline Uzmanlık Hakkı Tanınsın
Çalışanlara hizmet tazminatı, denge tazminatı, uzmanlık gibi çeşitli adlar altında ödemeler yapılarak mağduriyete yer verilmemelidir. Aksi takdirde SGK çalışanları başka kurumlara geçmek için taleplerde bulunmaktadır. Zaten az sayıda olan SGK çalışanlarının refah seviyesi yükseltilmelidir ki kurumdaki personel sayısı azaltılmasın. Bu yüzden SGK personellerinin maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesi gerekir. SGK çalışanlarına uzmanlık hakkı verilmelidir. Diğer kurumlara uzmanlık hakkı tanınırken, SGK personellerine tanınmaması adaletsizlik olacaktır. Haksız uygulamalara yer vermeden uzmanlık hakkı tanınması gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)