Serbest Kıyafet İçin Eylemler Devam Ediyor

Özgür Eğitim-Sen yeni eğitim öğretim yılı öncesinde serbest kıyafet için eylem yapmaya devam ediyor.

MEMURLAR 08.09.2019, 20:21
Serbest Kıyafet İçin Eylemler Devam Ediyor

İnanç Özgürlüğü
Kamu personellerin nasıl giyineceklerine ilişkin düzenlemeler kanunlar ile yapılmaktadır. Ancak sendikalar ve memurlar bu konuda birtakım esneklikler yapılmasını talep etmektedirler. Örneğin sakal, bıyık ve başörtü gibi konular bunlar arasında başı çekmektedir. Özgür Eğitim-Sen sendikası da yeni eğitim öğretim yılında eylem yapacaklarını dile getirdi. Memurların inançları doğrultusunda giyinebilmeleri için eylem yapılacak ve kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı bir şekilde okullara gidilecek. 

Kamuda Kıyafet Serbestisi
Kamuda son zamanlarda kılık kıyafet yönetmeliği konusunda büyük adımlar atıldı. Ancak yine de birtakım kısıtlamalar sürekliliğini koruyor. Örneğin sakal bırakmak halen daha yasaklığını korurken bıyık bırakmak da katı kurallara tabi tutulmuştur. İşte bu konularda da esnemeler yapılması sendikaların talepleri arasında yer alıyor.

Kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı davranmak sendika tarafından alınan bir karar olduğu için sendikal eylem statüsünde olacaktır. Dolayısıyla da eylem yapan memurların herhangi bir cezalandırmaya muhatap olmaları söz konusu olmayacaktır. Bu konuda memurlar da bilinçli oldukları için eyleme katılım göstermektedirler. 

Sendika esas olarak herkesin dini inançları kapsamında yaşayabilmesine olanak sunulmasını talep ediyor. Dolayısıyla da insanların rahatlıkla sakal ve bıyık bırakabilmeleri ve dini kıyafetleri giyebilmeleri talep ediliyor. Fakat bu görüşün tersini savunan, din ve devlet işlerinin birbirinden tamamen ayrılmasını talep edenler de bulunuyor. Dolayısıyla bu konuda bir orta nokta bulunması gerekiyor. Ancak günümüzde sakal ve bıyık artık dini bir obje olmaktan sıyrılmış ve hemen hemen herkesin bıraktığı bir tarza bürünmüştür. Dolayısıyla bu konuda esneme yapılmasının bir mazuru olmayacağı düşünülüyor. 

Ayrıca personellerin diledikleri şekilde giyinmelerinin performanslarına da yansıyacağı tahmin ediliyor. Örneğin kravat takmanın mecbur olmadığı yerlerde insanlar kendilerini daha rahat hissetmekte ve daha iyi çalışabilmektedirler. İşte bunun gibi insanların kendilerini daha rahat hissettikleri bir ortamda daha iyi bir başarı elde edilmesi mümkün olacaktır. Bu konuda ilerleyen zaman içerisinde bir sonuç alınıp alınmayacağı merak ediliyor. Herhangi bir gelişme olması durumunda da sitemizden sizlerle paylaşacağız.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)