Sektörler Bazında Hakem Kurulu Kararları

Kamu görevlileri hakem kurulunun karar metninin tamamını yayınlaması ile sektörler bazında kazanç ve kayıplar da belli oldu.

MEMURLAR 02.09.2019, 22:08 02.09.2019, 22:47
Sektörler Bazında Hakem Kurulu Kararları

Görüşmelerde Anlaşılan Konular Kararda Yer Almadı
Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 5. dönem toplu sözleşmesi için aldığı karar 1 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylece kurulun aldığı tüm kararların açıkça görülmesiyle artı ve eksiler belli oldu.
Hükümet ile memur-sen’in görüşmelerde eğitim noktasında uzlaşmaya vardığı pek çok husus ise kararda yer almadı. Yani önce kabul edilen şartlardan daha sonra vazgeçildi, kurul da bunu onayladı. Zamda uzlaşma sağlanamamasından ötürü Bakan Selçuk’un kızgınlığı hak kaybına sebep oldu. Daha önce uzlaşma sağlanan toplam 10 madde kararda maalesef ki yer almadı. 

Belleticilik görevi verilen öğretmenlerin ek ders ücreti, örgün ve yaygın eğitim kurumlarının öğretici ve yöneticilerinin ilave ek ders ücreti, genel tatil günlerinde ders yükü hesabı, özel eğitim alan öğretmenlerinin ek ders ücreti, geliştirme ödeneği, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders ücreti gibi pek çok konuda masada anlaşma sağlanmıştı. Ancak bu hususlar kurul kararlarında yer almadı. 

Sağlık Sektörüne Hak Yok
Kurul kararına bakıldığında sağlık çalışanlarını ilgilendiren hiçbir yeni hak tanınmadığı görüldü. Sağlık ve sosyal hizmet kolunda görev yapan personel daha önce sahip olduğu haklarla yetinmeye devam edecek. Sadece şekle ilişkin bazı düzenlemeler yapılmakla yetinildi ve yeni bir hak tanınmadı. 

Büro Koluna Tek Hak
Kurul, Büro, bankacılık ve sigortacılık hizmet kolunda tek bir talebi kabul etti. Pek çok talep arasından yalnızca TÜİK personelinden gezici görev verilen memur ve hizmetlilere seyahat kartı verilmesi maddesi karşılık buldu. Gezici görev yapan personellerin yol masraflarını karşılamak için seyahat kartı verilecektir. Diğer tüm maddeler ise kurul tarafından reddedilmiştir. 

Bu tablo göstermektedir ki toplu sözleşme görüşmelerinde direnmek daha olumsuz sonuçlara sebep olmaktadır. Karşılaşılan bu manzara adeta sendikalar tehdit niteliğindedir. Hükümetin tekliflerinin kabul edilmemesi halinde işin daha da kötü sonuçlanacağı yönünde kamuya mesaj verilmiştir. Umarız ki sonraki yıllardaki toplu sözleşme görüşmeleri barış içinde ilerler.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)