Sekreterlik Mesleği Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Pek çok yerde karşımıza çıkan sekreterler bu mesleğe nasıl atılmıştır, nerelerde çalışabilir ve ne kadar maaş alabilirler gibi tüm merak ettiklerinizi derledik.

MEMURLAR 19.04.2019, 22:05
Sekreterlik Mesleği Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Sekreter Olmak İçin Ne Yapmalı?
Sekreterlik için belirli bir eğitim almak şart değildir. Yalnızca tıbbi sekreterlik gibi spesifik bir alanda çalışacak olanlarda özel eğitim şartı aranmaktadır. Bunun dışında kalan kişiler lise mezunundan üniversite mezununa kadar sekreter olma şansına sahiptir. Sekreterin çalışacağı kurum ya da büro tarafından eğitim şartı aranmaktadır. Küçük bürolarda lise mezunları sekreter olabilirken, büyük şirketlerde lisans mezunları tercih edilmektedir. 

Yönetici asistanı olarak görev yapan kişiler de sekreterdir. Bu kişiler büyük şirketlerde ve daha önemli işlerde bulundukları için aranılan nitelikler daha fazladır. Genellikle işletme, iktisat gibi bölümlerden mezun olanlar yönetici asistanı olarak tercih edilir. 

Sekreter olmak isteyen kişiler kariyer sitelerinde yayınlanan ilanları takip etmelidir. Başvuru yapıp, iş görüşmelerine katılarak sekreter olabilirler.

İş Tanımı ve Maaş
Sekreterlik deyince akla ilk olarak telefonlara bakmak, randevuları ayarlamak gelir. Ancak finans ve muhasebeden anlama, yazışmalar yapma, kriz yönetme gibi daha pek çok iş yapmaktadır. Bu işler karşılığında alınan maaş da farklılık gösterir. Lise mezunu sıradan bir sekreter maaşı asgari ücret iken, lisans mezunu ve dil bilen bir sekreter 5 bin liradan çok daha fazla maaş alacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)