Şehit ve Gazi Yakını Hizmetliler İçin Genelge Yayınlandı

Şehit ve gazi yakını olup da eğitim seviyelerinin yetersiz olması sebebiyle hizmetli kadrosunda çalışan personellerin büro memuru olabilmeleri için Başbakanlık genelge yayınladı.

MEMURLAR 21.03.2018, 11:27
Şehit ve Gazi Yakını Hizmetliler İçin Genelge Yayınlandı

Torba Yasada Düzenleme Yapıldı
Başbakanlık genelge yayınlamadan evvel Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde torba yasa görüşmelerinde şehit ve gazi yakını olan hizmetlilerin büro memuru olabilmelerinin önü açılmıştı. Bunun ardından da Başbakanlık bir genelge yayınlayarak durumu daha da netleştirdi. 

Şehit ve gazi yakınlarının büro memuru yerine hizmetli olarak istihdam edilmelerinin nedeni ise öğrenim durumlarının yetersiz olması olarak belirtildi. Ancak yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte artık bu herhangi bir engel teşkil etmeyecek. Dolayısıyla da şehit ve gazi yakınlarının eğitim düzeyleri yeterli görülmese de büro memuru olarak atanmaları mümkün olacak. Zira başbakanlık genelgesinde de bu durum hakkında azami derecede hassasiyet gösterileceği ifade edildi. 

Kapsam Genişletildi
Geçtiğimiz yıllarda daha az kişi şehit ve gazi yakını olarak kamuda istihdam edilme imkanı elde ederken günümüzde kapsamın genişletilmesiyle beraber daha çok kişi bu imkanlardan faydalanabilmektedir. Bu durum Başbakanlık genelgesi içerisinde de ifade edildi. Ancak istihdam edilen kişilerin özlük haklarının daha da iyileştirilmesi için gerekli çalışmalar da yapılmaya devam ediyor. Böylelikle şehit ve gazilerimizin geride kalan acılı yakınları çalışma hayatında daha iyi bir şekilde yer alabilecekler. Bu da şehit ve gazilerimize vefa borcu olacaktır.

Yorumlar (0)