Rektör Atamasında O Düzenleme Yeniden Yapıldı

Rektör olarak atanmak için en az 3 yıl profesörlük yapmış olma şartının kaldırılması tepkilere neden olduğu için iptal edilmişti ama düzenleme yeniden getirildi.

MEMURLAR 13.09.2018, 20:09
Rektör Atamasında O Düzenleme Yeniden Yapıldı

Rektör Olmak Artık Çok Kolay

29 Ekim 2016 tarihli 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile üniversitelerde rektör seçimlerine son verildi ve rektör atama yetkisi tek başına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verildi. Daha sonra 703 sayılı KHK ile profesör olma şartını kaldıran düzenleme yapıldı.

Yeni düzenlemeye göre rektör adaylığı için YÖK’e başvuru yapılıyordu. YÖK’ün belirdiği adaylar arasından Cumhurbaşkanı tarafından atama yapılıyordu. Önerilenlerden biri 1 ay içinde atanmazsa YÖK tarafından iki hafta içinde yeni aday önerilmezse, Cumhurbaşkanı resen istediği kişiyi atıyordu.

İşte bu usulde 703 sayılı KHK ile değişiklik yapılarak YÖK’ün aday gösterme süreci kaldırılmıştı. Cumhurbaşkanı doğrudan istediği kişileri devlet üniversitelerine rektör olarak atayabiliyor. Aynı düzenleme ile 4 yıllık süresi dolanların yeniden atanamaması, iki dönemden fazla rektörlük yapılamaması ve rektör olmak için en az 3 yıl profesör olma şartı kaldırıldı.

Profesör Unvanı Olsa Yeter

Bu değişiklik çok tepki toplayınca 15 Temmuz 2018 tarihli 4 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile yeniden rektörlerde 3 yıllık profesör olma şartı arandı. Ancak bugün yayımlanan 17 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yeni bir düzenleme göze çarptı. Tepkiler üzerine yeniden getirilen 3 yıllık profesörlük şartı yeniden kaldırıldı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)