Proje Okullarındaki Öğretmen ve Yöneticilerin Görev Süresi Uzatılabilecek

Proje okul yönetmeliğinde yapılan değişiklikle öğretmen ve yöneticilerin görev süresi öğretmen bulmakta sıkıntı yaşanan alanlarda 2 yıl uzatılabilecek.

MEMURLAR 06.07.2018, 21:06
Proje Okullarındaki Öğretmen ve Yöneticilerin Görev Süresi Uzatılabilecek

Görev Süresi İki Yıl Uzatılabilir

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliği’nde değişikliğe gitti. Yapılan değişiklikle öğretmen bulmakta güçlük çekilen alanlarda görev yapan öğretmenlerin görev süresi, genel müdürlüğün teklifi ve bakan onayı ile 2 yıl kadar uzatılabilecek. Yönetici ve öğretmenlerin aynı unvanla aynı okulda görev süresinin üst sınırı olan 8 yıl, 2 yıl daha uzatılabilecek.

Proje okullarda müdür başyardımcısı normu da kaldırıldı. Halen müdür başyardımcısı olanların görevi dört yıllık yöneticilik görevinin bitiminde sona erecek. Görevinde başarılı olan müdür yardımcıları istemeleri halinde 4 yıl daha aynı görevi yapabilecek.

Proje Okul Olma Şartlarında Değişiklik

Bir okulun proje okul olmasının belirlenmesinde merkezi sınavda kendi türünde o ildeki en başarılı 5 okuldan biri olma şartı kaldırıldı. Okulun açılış tarihi, yetiştirdiği devlet adamları ve yapısı itibariyle tarihi nitelik taşıması şartları da kaldırıldı.

Mesleki ve teknik eğitim kurumlarında atölye ve laboratuar öğretmeni ihtiyacının karşılanması için değişiklik yapıldı. Buralara atanacak öğretmenlerin başvurunun son gününden sayılmak üzere son 4 yıl itibariyle adli ve idari soruşturma sonucu aylıktan kesme ve daha üst ceza almamış ve soruşturma sonucu görev yerinin değiştirilmemiş olması şartı aranacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)