Polislikten Diğer Memurluğa Geçenlere Yıpranma Payı

Daha önce polis iken sonradan ayrılıp başka memurluklara geçenler polislere özel verilen fiili hizmet zammından faydalanabilir.

MEMURLAR 19.02.2019, 19:15
Polislikten Diğer Memurluğa Geçenlere Yıpranma Payı

Emeklilik Yaşını Düşürür
Polis olarak görev yaparken sonradan başka kurumlara ataması gerçekleşen kişiler polislikten gelen fiili hizmet zammından faydalanmaya devam eder. Yıpranma payı olarak da bilinen fiili hizmet zammı sayesinde emeklilik yaşı geriye çekilecektir.

Ayrıca emeklilik için polis okullarında geçirilen süreler borçlanılabilecektir. Böylelikle emekli olmak için daha az prim yatırmak yeterli olacaktır. Yaş şartını sağlayanlar derhal emekli olabilecek. Ancak staj gibi uzun vadeli prim yatırılmayan süreler için borçlanmaya gitmek mümkün değildir. 

Başka kuruma memur olarak geçen polislerin emeklilik şartları da ilk sigorta girişinin başladığı tarihe göre yapılacaktır. İlk olarak hangi sigorta kolundan giriş yapıldıysa o tarihin şartlarına göre emeklilik de belirlenecektir. Bunun yanı sıra memuriyet ile SSK girişinin birlikte bulunması halinde ve hizmetlerin birleştirilmesi durumunda ikramiye verilmemektedir. Dolayısıyla emekli olacak kimselerin tüm bu durumları göz önünde bulundurarak emekli olmaları önemlidir. Verilmeyen ikramiyeler için dava yoluyla ikramiye alındığını da ifade etmek isteriz. Bunun için uzman bir hukukçu ile dava açmak isabetli olacaktır. Aksi takdirde yılların emekleri boşa gidebilecektir. Hizmet birleştirmesi yapmayanlar ise sadece memuriyet hizmetlerinin yetmesi halinde doğrudan emekli olma imkanına da sahiptir. Bu kişilerden herhangi bir ikramiye kesintisi de yapılmayacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@