Polislere POLSAN’a Üye Olmak Zorunlu Olacak

Meclis’te devam eden Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmeleri kapsamında polislerin POLSAN’a üye olma zorunluluğu getiren kanun değişikliği gündeme getirildi.

MEMURLAR 06.12.2018, 20:22
Polislere POLSAN’a Üye Olmak Zorunlu Olacak

Anayasaya Aykırılık Tartışması 
AK Partili milletvekili Ziya Altunyıldız tarafından verilen kanun teklifine göre tüm polislerin Polis Sandığı’na üye olmaları zorunlu hale getirilecek. Bu sayede POLSAN’ın OYAK gibi güçlü bir yapıya dönüştürülmesi ve üyelerine daha geniş maddi imkanlar sunması amaçlanıyor. Ancak bu konuya muhalefet partilerinden anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle itirazlar yükseldi. 

Polislerin sözleşme yapma özgürlüklerinin ellerinden alındığı ifade eden CHP’li milletvekili Mehmet Bekaroğlu, bunun anayasaya aykırı olduğunu ifade etti. Ayrıca sadece ülkemiz mevzuatlarına göre değil aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne de aykırı olduğu dile getirildi. 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Selami Hüner ise bu sandığın uzun bir süredir faaliyet gösterdiğini ancak FETÖ’nün dezenformasyonu nedeniyle istenilen verimin elde edilemediğini belirtti. üye sayısının yapılan bu spekülasyonlar neticesinde 45 bine kadar düştüğü de ifade edildi. OYAK gibi güçlü bir yapıya kavuşması için üyeliğin zorunlu hale getirilmesi gerektiği Hüner tarafından savunuldu. Hüner konuşmasında bu düzenlemenin anayasaya aykırı olmadığını da ifade etti. Ayrıca şehit ailelerine yapılan yardımlardan üye olmayan ailelerin faydalanamadığını da belirten Hüner, bu düzenleme ile tüm sorunların çözüleceğini belirtti. düzenlemenin hayata geçmesi ile birlikte emekli ikramiyelerinin iki kat oranında artacağı da ifade edildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@