ÖYP’lilerin Durumu Düzeltilmedi

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında atanmış olan araştırma görevlilerinin kadro hakları 2016 yılında çıkarılan bir KHK ile ellerinden alınmıştı.

MEMURLAR 06.05.2018, 14:03
ÖYP’lilerin Durumu Düzeltilmedi

Üniversitenin İnisiyatifine Kaldı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ÖYP ile atanarak araştırma görevlisi kadrosunu elde etmiş çalışanların hakları elinden alınmış ve geçici kadro olarak nitelendirilen 33/d statüsüne geçirilmişlerdi. Bu konuda ciddi itirazlar yöneltilmesine rağmen herhangi bir düzenleme yapılmadı.

Bu kişilerin kadro alabilmeleri için üniversite yönetiminin uygun bulması gerekir denildi. Üniversite yönetimleri ise birkaç tanesi hariç olmak üzere böylesi bir inisiyatife girmedi. Öyle ki 33/d’li diğer araştırma görevlilerinin kadroya geçirilme süreçlerinde olduğu gibi ÖYP’lilerde de standart ve objektif değerlendirmeler söz konusu olmayacak.

Bu konu ile ilgili düzenleme yapılmasını bekleyen ÖYP’lilerden bazılarının ise kadro haklarını kaybettiklerini ifade etmek gerekir. İşte bu kimseler şimdi işsiz kalarak kendilerini farklı alanlara yöneltmek durumunda kaldılar. Bugüne kadar sadece akademisyen olarak çalışmış bu kimselerin mağduriyetleri ise bir türlü sona erdirilmedi.

Farklı üniversitelerden görevlendirme ile giden ÖYP’liler ise kendi üniversiteleri ile herhangi bir bağa da sahip değiller. Bu sebeple de geri döndükleri zaman kimseyi tanımayacak olan bu kişilerin kadro almaları da bir hayli sıkıntılı olabilecektir. İşte tüm bu sorunlar ve iş güvencesizliğinin ortadan kaldırılması genç akademisyenlerin ortak talepleri arasında yer almaktadır. Henüz resmi bir girişim olmadığını da ifade etmek gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)