OVP İle Getirilen Kamu Çalışanlarına Yetenek Ölçümü Nedir

OVP’de yer alan kamu sektöründe çalışanlar için yetenek ölçümü, tekrar yerleştirme ve norm kadro çalışmaları yapılması ne anlama gelir?

OVP İle Getirilen Kamu Çalışanlarına Yetenek Ölçümü Nedir

Yetenek Ölçümü Nasıl Yapılacak?

Orta Vadeli Programda kamu çalışanları için de düzenlemeler yer aldı. Kamu çalışanları için yetenek ölçümü yapılması, tekrara yerleştirme ve norm kadro çalışmaları hususları kamu personellerini tedirgin etti. Bu araçlarla kamu sektörü insan kaynağının ödül ve performans sistemleri yoluyla etkin yönetimi sağlanacağı belirtildi. Uygulamada nelerin değişeceği merak konusu oldu.

Şu ana kadar bu konularda herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Ancak kamu personelinin yetenek envanteri çıkarılması mümkündür. 2018 Mart itibariyle askeri personeller dışında 3 milyon 129 bin 304 kamu personeli istihdam edilmektedir. 3 milyondan fazla personelin objektif olarak yetenek ölçümünün nasıl yapılacağı ise merak ediliyor. Sübjektif değerlendirmeler ise uygulamada sorun yaratacaktır.

Tekrar Yerleştirme Nedir?

Açıklanan programa göre kamuda norm kadro çalışması yapılacaktır. Bu çalışma sonucunda personel yetenek ölçümü ve tekrar yerleştirme yapılacağı anlamı çıkıyor. Mevcut personelin istek dışı başka kurumlara atanması çok istisnai bir uygulamadır. Amir değerlendirmesi ile atama ise sübjektif ve keyfi bir uygulamadır. Memur güvencesine de aykırıdır.

OVP ile kamu görevlileri için ne gibi değişiklikler olacağı henüz oldukça muallaktır. Ancak yapılması gereken kamu personellerinin adalet ve liyakate uygun muameleye tabi tutulmasıdır. Bunun için de objektif bir uygulama yapılmalıdır.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE