Operasyon Tazminatı Tim Dışındakilere Ödenebilir mi?

Terör ve Örgütlü Suçlar bürolarında çalışan memurlar, operasyon öncesi ve sonrası işlemleri yerine getirdiği için operasyon tazminatına hak kazanabilir mi?

MEMURLAR 15.08.2019, 23:00
Operasyon Tazminatı Tim Dışındakilere Ödenebilir mi?

Zabıt Katipleri Kapsama Girer Mi?
Terör ve Örgütlü Suçlar bürolarında çalışan zabıt katipleri, emniyet personelleri tarafından yerine getirilecek operasyonlar için ön çalışma yapar. Sonrasında da adliye ve cezaevleri işlemleri esnasında görev yaparlar. şüphelilerin tutuklanması, itirazları, tutukluluğun gözden geçirilmesi, cezaevindeki talepleri, cezaevindeki takipleri, sağlıkla ilgili sorunları ve tahliye işlemleri gibi pek çok prosedür zabıt katipleri tarafından yerine getirilir. Terör suçunun sanıkları ve avukatları ile iletişim halinde olunur. Bu sebeplerden ötürü kaynaklanan riskler de bulunmaktadır. Asılsız iddialara maruz kalan bazı zabıt katipleri soruşturma geçirebilmektedir. 

Zabıt katipleri tarafından yerine getirilen bu kadar iş olsa da bunlar onların asli görevidir ve katipler operasyon anında bizzat yer almazlar. Yani can güvenliğini doğrudan tehdit eden bir durum söz konusu değildir. Sadece masa başında çalışırlar ve sahaya inmezler. Tüm bu durumlar birlikte değerlendirildiğinde zabıt katipleri terör tazminatına hak kazanılabilir mi?

İlgili Mevzuat
375 sayılı KHK ile operasyon tazminatı düzenlenmiştir. Buna göre olağanüstü hal ilan edilen bölgeler veya belirlenen kritik yörelerde yapılan operasyonlarda terör tazminatına hak kazanılır. Kritik bölgeler Milli Savunma ve İçişleri Bakanlıkları tarafından ortaklaşa belirlenir. Bu yerlerde operasyon yapan özel harekat ve emniyet hizmetleri sınıfı kadrolarındaki personeller ile sözleşmeli uçuş personeline, subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve erlere operasyon tazminatı ödenir. Operasyonları fiilen sevk ve idare eden karargah ve bürolarda görevlendirilenler tazminata hak kazanır. Operasyon tazminatı sadece fiilen görev yapıldığı sürece ve bu süre ile orantılı olarak ödenir. 

Tazminatın ödeneceği yerleşim birimleri, aylık veya günlük ödeme miktarı gibi ayrıntılar ise Cumhurbaşkanı kararı ile belirlenir. 

Sonuç Olarak
İlgili mevzuat değerlendirildiğinde operasyon tazminatı sadece Milli Savunma ve İçişleri Bakanlığı personellerine ödenebilir. Zabıt katipleri ise Adalet Bakanlığı personelidir. Söz konusu kanun hükmünde operasyon tazminatına hak kazanan kişilerin kimler olduğu tahdidi olarak sayılmıştır ve genişletilemez.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)