OHAL Sonrası TSK’dan 486 Personel İhraç Edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri, OHAL döneminde KHK’lar ile birçok personelini ihraç ederken OHAL sonrasında da 486 personelini ihraç etti.

MEMURLAR 01.03.2019, 22:01
OHAL Sonrası TSK’dan 486 Personel İhraç Edildi

Personeller Araştırılıyor
OHAL Döneminde KHK’lar ile TSK bünyesinden pek çok kişi ihraç edilmişti. OHAL sona erdikten sonra KHK ile ihraçlar da sona erdi. OHAL sonrasında ihraçlar bakanlığın onayı ile gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda toplamda 486 personel ihraç edildiği öğrenildi. OHAL sonrasında açığa alınan personel sayısı ise 1.076’ya ulaştı. Halen daha açıkta bulunan personellerin incelemeleri devam ediyor. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, FETÖ ile mücadelenin kararlılıkla ve titizlikle devam ettiğini aktardı. Yeni bilgi ve belgeler çıkması durumunda da yeni kişilere ulaşıldığını bildirdi. 

Milli Eğitim Bakanlığı ise 2018 yılı içerisinde kaç personeline soruşturma açtığını ve ne kadarını meslekten çıkardığını açıkladı. Buna göre 2018 yılında toplam 41 MEB personeli görevinden ihraç edildi. 360 uyarma cezası verilirken, 804 kınama cezası, 294 aylıktan kesme cezası, 77 kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verildi. Disiplin teklifi ile sevk edilen kişilerin sayısı ise 1.576 olarak kayıtlara geçti. OHAL döneminde ise 30 binin üzerinde MEB personeli ihraç edilmişti. Bu sayı itibariyle OHAL sonrasında personel ihracının önemli ölçüde azaldığını ifade edebiliriz. Diğer kurumlarda ne kadar personel ihraç edildiğine ilişkin ise herhangi bir veri açıklanmadı. Dolayısıyla bunları bilmek şimdilik mümkün değildir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)