OHAL Komisyonu’ndan Sendika Kararı

MEMURLAR 06.05.2018, 12:00
OHAL Komisyonu’ndan Sendika Kararı

Kamudan ihraç edilen personellerin başvurularını incelemek üzere kurulan OHAL Komisyonu 14 aylık sendika üyeliği olan kişiyi görevine iade etti.

İstifa Etmesine Rağmen Kesinti Devam Etmiş

İhraç işlemlerinde genel itibariyle sendika üyeliğinde bir üyelik sınırlaması koyuldu. Bu sınırlamada 12 ayın altındakiler ihraç edilmez iken 12 ay üstünde üye olanlar ihraç edildi. Ancak bir başvurucunun 8 ay üye kaldıktan sonra istifa etmesine rağmen 6 ay daha maaşından kesinti yapıldığı ortaya çıktı. Bu gerekçe ile ihraç edilen kamu personeli ise OHAL Komisyonu tarafından görevine iade edildi.

12 Ay Üzeri Sendika Ne Olacak?

İhraç olmuş kamu personelleri ise 12 ay üzerinde sendika üyeliği olan kişilerin durumunun ne olacağını merakla bekliyor. Bugüne kadar bu konuyu aydınlatacak herhangi bir karar çıkmaması da kişileri meraklandırmaya devam ediyor. Zira bu konuda Komisyon’un rengini belli etmediğini ifade etmek gerekir.

İade KHK’sı İddiaları

Uzunca bir süredir iade KHK’sı çıkarılması beklenmektedir. Bakanlar tarafından yapılan açıklamalarda ise askeriyeden ihraç edilecek personellerin olduğu da belirtilmişti. Ancak bu KHK halen daha hazırlanma aşamasında beklemektedir.

OHAL Komisyonu’nun üzerindeki iş yükünün bir hayli fazla olması seri kararların alınmasını da engellemektedir. İşte bu sebeple bir iade KHK’sı ile kişilerin görevlerine döndürülmesi beklentisi oluşmaktadır. Bunun yanı sıra takipsizlik, beraat ve adli işlem görmeyenlerin iadesi de beklenenler arasındadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)