OHAL Komisyonu’na 43 Bin Bylock Kullanıcısı Başvurdu

OHAL Komisyonu başkanı tarafından verilen röportajda Komisyon’a başvuran kimselerin 43 bininin Bylock kullanıcısı olduğu ifade edildi.

MEMURLAR 19.08.2018, 08:37
OHAL Komisyonu’na 43 Bin Bylock Kullanıcısı Başvurdu

İnceleme Kriterleri

OHAL Komisyonu Başkanı verdiği röportajda kamudan ihraç edilen personelleri ilgilendiren önemli konulara değindi. Değerlendirmelerini kılı kırk yararak yaptıklarını ifade eden Komisyon Başkanı Bylock ve Bank Asya kriterlerinde emniyetten ve diğer ilgili kurumlardan bilgi istediklerini de belirtti. Komisyon tüm inceleme sürecini elektronik ortama aktarmış bir vaziyette çalışmalarına devam ediyor.

Bank Asya kriterinde kişinin bankaya ne zaman para yatırdığı ve bu parasını ne zaman çektiği detaylı bir şekilde inceleniyor. Ancak bugüne kadar gelen kararlara bakıldığında bu tarihlere denk gelen tüm işlemlerin talimatlı yapıldığı Komisyon tarafından belirtilmiştir. Bunun sebebi hakkında bir açıklama gelmese de büyük bir olasılıkla detaylı inceleme konusunu mahkemelere bırakmak istemektedirler.

Bylock kriterinde ise asıl kullanıcı olup olmadığı konusu üzerinde hassasiyetle durulmaktadır. Bu kapsamda Bylock kullanıcısı olduğu iddia edilen 43 bin kişinin başvuru yaptığı ifade ediliyor. Bunlardan bazılarının gerçek kullanıcı olmadığı ise Emniyet’ten gelen bilgiler ışığında anlaşılıyor.

Geriye Dönük Hakların İadesi

OHAL Komisyonu ile görevine iade edilenlerin yaşadıkları mağduriyetler arasında bir de geriye dönük haklar konusu bulunmaktaydı. Ancak son çıkarılan kanun ile bu sorun çözüldü ve artık iade edilenlerin hakları tam bir şekilde geriye dönük olarak ödenecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@