OHAL Komisyonun Karar Verirken Dikkate Aldığı 12 Husus

Milliyet Gazetesi yazarı Gökçer Tahincioğlu 22 Nisan’daki köşe yazısında yılların geçtiğini ancak OHAL komisyonunun karar vermek yerine beklediğini yazdı.

MEMURLAR 25.04.2018, 10:24
OHAL Komisyonun Karar Verirken Dikkate Aldığı 12 Husus

Komisyon Çalışıyor Mu?
Tahincioğlu tarafından kaleme alınan köşe yazısında OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun yaptığı çalışmalar, verdiği kararlar ve kurumlarla yapılan yazışmalara da değinildi. 

Herhangi bir yerde uluslar arası ve yerel mahkemelere çok sayıda başvuru gelmesinin bile o yerde büyük bir sorun olduğunun işareti olduğunu ifade eden Tahincioğlu, hakkında soruşturma bile olmadığı halde ihraç olan kamu görevlilerinin varlığına da değindi. Kararların yeterince açık olmadığını ve hatta insanların hakkındaki isnatları bile bilmediğini ifade etti. 

Komisyon Hangi Kriterleri Dikkate Alıyor?
Tahicioğlu yazısında OHAL komisyonun karar verirken baz aldığı kriterlere de değindi. 12 kriter olarak şunları saydı: ByLock, Bank Asya, hangi dershane ve okula gittiği, kayyum atanan şirketlerde çalışıp çalışmadığı, sendika üyeliği, sosyal medya taraması, idari soruşturması olup olmadığı, adli soruşturma ya da davasının olup olmadığı, ihraç eden kurum kanaati, istihbari bilgiler, diğer bilgi ve belgeler ile bu kriterlerden herhangi biri varsa bağlantı düzeyinin ne olduğu dikkate alınıyor. 

Bu kriterlerden en dikkat çeken ise kurum kanaati, iltisak ya da irtibat gibi içi doldurulamayan soyut kavramlar. Kişiyi ihraç eden kurumdan olumlu kanaat gelmesi pek mümkün değilken halen kişiler bu komisyonun vereceği kararı bekliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)