OHAL Komisyonu Yeni Sistemini Aktif Etti

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından geçtiğimiz günlerde söylenen yeni takip sistemi kullanıcıların istifadesine sunuldu.

MEMURLAR 06.06.2018, 08:12
OHAL Komisyonu Yeni Sistemini Aktif Etti

Sonuçlar Erkenden Öğrenilecek

Kamu kurumunda ihraç edilen kişiler için kurulan OHAL Komisyonu, kurmuş olduğu başvuru sistemi ile kişilerin başvuru durumlarını sorgulama imkanı sunuyordu. Ancak bu sorgulamada sadece 2 seçenek görünüyordu. Bunlardan ilki başvurunuzun incelenmeye devam ediyor yazısı iken diğeri de başvurunuz kuruma gönderildi yazısı idi.

Başvurusu kuruma gönderilen kimseler başvuru sonuçlarını öğrenmek için Bakanlıkları aramak durumunda kalıyorlardı. Ancak yeni sistem sayesinde başvurusu kabul edilenler sistemden sonuçlarını görebilecekler. Öyle ki görüntüleme yapan kişiler kabul kararınız kuruma gönderilmiştir yazısı ile karşılaştılar. Pek çok kişinin durumunda herhangi bir değişiklik olmaz iken artık karar sonucunu öğrenmek için telefon trafiği yaşanmayacak olması önemli bir gelişmedir.

Kabul kararı alanların yanı sıra ret alanlar da başvuru sonuçlarını öğrenebilecekler. Böylelikle kararlar kendilerine ulaşmadan idare mahkemesi dava dilekçelerini hazırlama sürecine de girmeleri mümkün olacaktır. Böylelikle süreci daha aktif birşekilde geçirip, dava sürecini kısaltmaları söz konusu olacaktır.

OHAL Komisyonu hali hazırda ayda bin karar vermeye devam ediyor. Bu hızla devam etmesi durumunda 1,5 yıl sonra tüm dosyaların incelenmesi tamamlanmış olacak. Daha sonrasında ise ret alanlar için idare mahkemesi, bölge idare mahkemesi, Danıştay, AYM ve AİHM gibi uzun süreçler beklemektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)