OHAL Komisyonu Tüm Dosyaları 2 Senede Bitirecek

OHAL Komisyonu haftalık karar sayısını 1.000’e çıkardı ve bu hızla devam etmesi halinde tüm dosyaları 2 sene içerisinde bitirmiş olacak.

MEMURLAR 15.05.2018, 22:31
OHAL Komisyonu Tüm Dosyaları 2 Senede Bitirecek

2 Kat Hızlandı

OHAL Komisyonu’nun kurulması için yayınlanan KHK, 2017 Şubat ayında çıkmıştı. Ancak başvurular 2017’nin eylül ayında alınmaya başladı ve ilk kararlar Aralık ayı itibariyle çıkmaya başladı. Aralık ayından bu yana karar almaya devam eden Komisyon bugüne kadar toplam 12 bin dosyayı incelediğini geçtiğimiz ay ilan etmişti. Yaklaşık olarak 500 dosya inceleme hızına sahip olan Komisyon daha sonra bu hızını 700 dosyaya çıkarmıştı.

Personel sayısının artırılması ve işlerin daha sistematik bir hale getirilmesi ile birlikte artık 1.000 civarında karar alındığı ifade edilmektedir. Bu hız ile devam edilmesi durumunda 2 yıl sonunda tüm dosyaların karara bağlanması bekleniyor. Ancak 2 yıl sonra hakkında karar verilen kişi için aslında ihraç olduğundan itibaren 4 yıl içerisinde karar verilmiş olacak. Bu da ciddi manada zaman kaybı anlamına gelmektedir. Üstelik ret alan kişi için mahkeme süreçleri daha yeni başlamış olacaktır. Bu da hak arama özgürlüğünü ciddi anlamda kısıtlayacaktır. Nitekim işinden atılan işçiler direkt olarak mahkemeye başvurabilmektedir. Bu durumda ise 4 yıl sonra mahkemeye başvurmak mümkün olacaktır. Dolayısıylakomisyona alternatif olarak yeni bir düzenlemenin yapılması mecburiyeti doğmaktadır. Böylelikle mağduriyetler çok daha kısa süre içerisinde giderilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)