OHAL Komisyonu Ret Kararına Karşı Açılan Davada Mahkeme Kararını Verdi

Kamudan ihraç edilen bir vatandaş başvuru yaptığı OHAL Komisyonu tarafından da reddedildi. Bunun üzerine idare mahkemesine dava açtı ve mahkemeden cevap geldi.

MEMURLAR 27.03.2018, 08:00 27.03.2018, 17:37
OHAL Komisyonu Ret Kararına Karşı Açılan Davada Mahkeme Kararını Verdi

Usulden Reddetti
OHAL Komisyonu başvuru sonucu ret şeklinde gelen bir vatandaş ardından 60 günlük süreiçerisinde İdare Mahkemesi’ne başvuru yaptı. Dava açan kişi başvurusunda ilgili KHK’nın iptalini, maddi ve manevi tazminatları ve görevine iade edilmesini birlikte talep etti. Bunun üzerine mahkeme yaptığı ön incelemede dava dilekçesinin usul yönünden eksik olduğuna karar verdi ve dilekçeyi iade etti. 

Yeniden Dilekçe Yazılacak
İdare mahkemesinin belirttiği hususlar düzeltilerek yeniden dava dilekçesi hazırlanacak. Belirtilen süre içerisinde dava dilekçesi hazırlanıp dava açılmaması durumunda tekrar dava açmak mümkün olmayacaktır. Bunun yanı sıra dava dilekçesinin yeniden reddedilmesi durumunda da dava toptan reddedilecek ve dava açılamayacaktır. 

Ret Gerekçesi 
İdare mahkemesi dava dilekçesine vermiş olduğu yanıtta davanın neden reddedildiğini detaylı bir şekilde açıkladı. Buna göre KHK’ların iptalinin yetki dışında olması, ayrıca insan hakları ihlallerinin tespit edilmesinin de mümkün olmadığı ifade edildi. Bunun yanı sıra başvurucunun adil bir tazminat söyleminden tam olarak neyin istenildiğinin anlaşılmadığı da belirtilmiştir. 

Başvurucu bu dava dilekçesini süresi içerisinde yenileyerek tekrar dava açacaktır. Bu durumda yeni bir dava numarası verilecek ve dava bu esastan takip edilecektir.

Yorumlar (0)