OHAL Komisyonu Raporu 2 Aydır Açıklanmıyor

OHAL Komisyonu tarafından her ay açıklanan OHAL Komisyonu raporu son 2 aydır açıklanmadı.

MEMURLAR 22.08.2019, 22:05
OHAL Komisyonu Raporu 2 Aydır Açıklanmıyor

Komisyon Çalışmıyor Mu?
Olağanüstü hal döneminde çıkarılan KHK’larla işleme maruz kalan OHAL Komisyonu’na başvurmuştu. Meslekten çıkarma, rütbelerin alınması, kurumların kapatılması gibi işlemlerin iptali istemiyle başvurular yapıldı. OHAL KHK’ları ile işlem yapılan 126 bin kişi kuruma başvuru yapmıştı. 22 Aralık 2017 tarihinden beri komisyon tarafından bu başvurular karara bağlanıyor.

OHAL KHK’ları ile yapılan işlemleri inceleyen OHAL Komisyonu tarafından her ay düzenli olarak rapor açıklanıyordu. Bu raporlar ile komisyonun önünde kaç dosya kaldığı, kaç kişiye kabul yanıtı verildiği, kaç kişinin dosyasının reddedildiği gibi veriler kamuoyu ile açıklanıyordu. Bu rapor karar bekleyenlere de ışık oluyordu.

OHAL komisyonu raporu son olarak 28 Haziran 2019 tarihinde açıklanmıştı. Her ayın sonuna doğru rapor açıklanmaya devam ediyordu. Ancak Temmuz ve Ağustos aylarına ilişkin raporlar halen açıklanmadı. 

Komisyon Çalışmaları Ne Durumda?
En son 28 Haziran 2019 tarihinde açıklanan OHAL Komisyonu raporu ile başvuruların yüzde 61’inin sonuçlandığı görülmüştü. 78 bin dosya karara bağlanmış, 44 bin dosya ise beklemektedir. Şu ana kadar incelenen 78 bin dosyadan sadece 6 bini için kabul kararı verilmiştir.

Komisyon 18 ayda başvuruların yüzde 61’ini karara bağlamıştır. Görüldüğü gibi oldukça yavaş çalışmaktadır. İnsanların hayatını doğrudan etkileyen, meslek hayatlarına son verilen ve itibar suikastı yapılan böyle vahim bir konuda kaplumbağa hızıyla ilerlemektedir.

Son 2 aydır rapor açıklamayan komisyonunun çalışmalarına devam edip etmediği de meçhuldür. Başvurusu halen sonuçlanmayan kişiler Komisyondan çıkacak olan kararı beklemektedir. Çünkü yargı yoluna başvurarak haklarını aramaları için bu komisyonun karar vermesi şarttır. OHAL komisyonu çalışmalarına ara vermesi ya da yavaş devam etmesi halinde insanların yargı yoluna başvurma hakkını da ihlal etmektedir.

Bu komisyon bir yargı kurumu değildir ve adli tatil yapmamaktadır. OHAL Komisyonunun kurulmasına dair yasada da adli tatil yapma ya da çalışmalara ara verme gibi düzenlemeler yer almamaktadır. Bu sebeple komisyon bir an önce rapor açıklayarak duruma açıklık getirmelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (3)
Senol 11 ay önce
Allah razı olsun.....
mustafa sulu 11 ay önce
HAYIRLARA VESİLE OLSUN
Aliye 11 ay önce
Allah razı olsun dile getirdiğiniz için, Ohal komisyono değil OYALAMA komisyonu....

Gelişmelerden Haberdar Olun

@